Pandy v hongkongské zoo si po letech užívají soukromí k páření

Pandemie koronaviru občas přináší i dobré zprávy. Pandy v hongkongské zoo si po letech užívají soukromí k páření

09.04.2020 - Zuzana RychláHongkongský Ocean Park je podobně jako mnoha dalších zoologických zahrad po celém světě uzavřený kvůli pandemii koronaviru. Zatímco návštěvníci mohou smutnit pro chovatele jde o dobrou zprávu. Klid a ticho totiž některým zvířatům svědčí – pandí páreček například využil klidu k páření.

Páření pand je i ve volné přírodě poměrně vzácnou záležitostí, v zajetí se pak jedná o extrémně vzácné případy. Zároveň podle zoologů platí, že přirozené páření znamená i vyšší pravděpodobnost zabřeznutí. V zoologické zahradě v Hong Kongu se o přirozené spáření samičky Jing Jing a samce Le Le pokoušeli dlouhých deset let. Teprve teď, když je zoo kvůli pandemii koronaviru prázdná a tichá, se to konečně povedlo.

TIP: Pandám se blýská na lepší časy: Už nepatří mezi kriticky ohrožené druhy

Doba páření nastává u pand mezi březnem a květnem, zoologové proto pozorně sledovali hladinu jejich hormonů. Pandí námluvy pak naplno propukly na počátku března, kdy samec Le Le začal věnovat Ying Ying stále větší pozornost a značkoval si výběh. Páření samotné proběhlo bez potíží, zda však přineslo kýžený výsledek v podobě březosti Jing Jing, se ještě nějakou dobu vědět nebude. Březost u pand obvykle trvá 10 měsíců a s jistotou ji lze potvrdit dva až tři týdny před porodem. 

  • Zdroj textu

    BBC, Hong Kong Free Press

  • Zdroj fotografií

    Hong Kong Free Press | YouTube


Další články v sekci