Pandám se blýská na lepší časy: Už nepatří mezi kriticky ohrožené druhy

06.09.2016 - Stanislav Mihulka

Černobílým milovníkům bambusu se daří nad očekávání. Díky soustředěnému úsilí se vymření pand odkládá na neurčito


Reklama

Kdo kdy viděl pandu velkou na vlastní oči, musí mu být jasné, že tohle zvíře nepatří k těm, co by se rvali o existenci. I když je to medvěd. Pandy jsou pohodáři, kteří celé dny jenom žvýkají bambus.

Přesto se pandám podle všeho daří. Dokonce se jim daří tak dobře, že Mezinárodní svaz ochrany přírody IUCN pandy velké v těchto dnech přeřadil z kategorie „ohrožený druh“ do kategorie „zranitelný druh“. Jednoduše řečeno, pandy jsou stále ještě ohrožené, ale nehrozí jim vyhynutí v blízké budoucnosti.

TIP: Emancipace pand velkých: Partnera si hledají samci i samice

Ke zlepšení situace pand došlo zejména díky nekompromisní politice Číny, která aktivně bojuje proti pytlákům a zároveň rozšiřuje přírodní rezervace, v nichž pandy žijí. Výsledkem je, že se počet pand velkých ve volné přírodě mezi lety 2004 a 2014 zvýšil z 1 596 na 1 864. A to není vůbec špatné. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: Sheilalau / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907