Pandám se blýská na lepší časy: Už nepatří mezi kriticky ohrožené druhy

06.09.2016 - Stanislav Mihulka

Černobílým milovníkům bambusu se daří nad očekávání. Díky soustředěnému úsilí se vymření pand odkládá na neurčito


Reklama

Kdo kdy viděl pandu velkou na vlastní oči, musí mu být jasné, že tohle zvíře nepatří k těm, co by se rvali o existenci. I když je to medvěd. Pandy jsou pohodáři, kteří celé dny jenom žvýkají bambus.

Přesto se pandám podle všeho daří. Dokonce se jim daří tak dobře, že Mezinárodní svaz ochrany přírody IUCN pandy velké v těchto dnech přeřadil z kategorie „ohrožený druh“ do kategorie „zranitelný druh“. Jednoduše řečeno, pandy jsou stále ještě ohrožené, ale nehrozí jim vyhynutí v blízké budoucnosti.

TIP: Emancipace pand velkých: Partnera si hledají samci i samice

Ke zlepšení situace pand došlo zejména díky nekompromisní politice Číny, která aktivně bojuje proti pytlákům a zároveň rozšiřuje přírodní rezervace, v nichž pandy žijí. Výsledkem je, že se počet pand velkých ve volné přírodě mezi lety 2004 a 2014 zvýšil z 1 596 na 1 864. A to není vůbec špatné. 

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: Sheilalau / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907