Šikovný robotický potkan by mohl pátrat po obětech katastrof

Robotický potkan SQuRo se podobá svému živému protějšku nejen velikostí a tvarem, ale také pohyblivostí a schopností obstát v náročném terénu

23.04.2022 - Stanislav MihulkaPokud jde o záchranné operace během katastrof, kdy jsou lidé uvězněni v sutinách nebo třeba pod zemí, využívají vývojáři designy navržené samotnou přírodou. Vznikli tak již například robotičtí hadí nebo švábí záchranáři, kteří se mohou velmi dobře pohybovat v omezeném a komplikovaném prostoru.

Čínští odborníci Pekingského technologického institutu vsadili na úplně jiné tvory, kteří nás udivují svými výkony v náročném terénu – potkany. Vytvořili robotickou variantu tohoto zvířete, kterou pojmenovali „Small-sized Quadruped Robotic rat“ neboli „SQuRo“. Nový robot připomíná potkana nejen tvarem a velikostí, ale také pohyblivostí a šikovností.

Šikovný robopotkan

SQuRo se dokáže otočit v prostoru o velikosti 48 procent jeho délky. To je mnohem méně než u ostatních čtyřnohých robotů podobné velikosti. Přestože váží pouhých 220 gramů, unese až 200 gramů nákladu, což mohou být například kamery nebo senzory.

TIP: Nový robotický červ ze Stanfordu bude zachraňovat přeživší při katastrofách

Robotický potkan se rovněž dokáže rychle vzpamatovat z pádu, protáhne se nepravidelným otvorem o šířce pouhých devíti centimetrů a udržuje si stabilní pohyb na svahu o sklonu až 15 stupňů. Pohyby robota řídí palubní mikroprocesor, který přepíná základní režimy pohybu podle náročnosti terénu. Tvůrci robota doufají, že po dotažení vývoje do konce by SQuRo mohl prohledávat místa katastrof a hledat přeživší anebo provádět inspekce či výzkum na obtížně dostupných místech.


Další články v sekci