Skvělá zpráva: Sonda Juno se po krátkém výpadku opět probrala k životu

Sonda Juno strávila konec loňského roku v nouzovém režimu. Nyní se ale zdá, že je opět ve skvělé kondici a chystá se na další přiblížení k Jupiteru

20.01.2023 - Martin ReichmanAmerická sonda Juno se již šest a půl roku pohybuje v extrémně nehostinném prostředí v blízkosti Jupiteru a jeho měsíců, a přestože její primární mise skončila před půldruhým rokem, má se stále čile k světu. V polovině prosince se uskutečnil její v pořadí již 47. těsný průlet perijovem, během kterého se sonda přiblížila až na vzdálenost 4 200 kilometrů od plynného obra. Pouhý den před dalším setkáním s „králem planet“ ale operátoři mise zaregistrovali „anomálii v jejím počítačovém systému“. 17. prosince proto vědci přepnuli sondu do úsporného režimu, při kterém jsou v provozu jen nejnutnější systémy. Obavy vzbuzovala především nedostupnost jejího datového úložiště, v němž sonda shromažďuje snímky a vědecká data.

Zpátky v akci

29. prosince se naštěstí podařilo sondu probudit do plnohodnotného vědeckého režimu a 10. ledna NASA zahájila stahování části uložených dat. Zatím se zdá, že se obavy pracovníků řídícího střediska nenaplnily – podle aktuálních informací jsou poškozené pouze čtyři snímky z celkem 90, které sonda během posledního průletu pořídila. Dva byly podle vědců zcela nepoužitelné a dva další vykazovaly vysokou míru šumu. Příčinou výpadku byl podle operátorů nečekaný nárůst teploty, ke kterému došlo krátce před zahájením přibližovacího manévru.

TIP: Sonda Juno pořídila doposud nejpodrobnější snímky povrchu Europy

V tuto chvíli je podle NASA sonda Juno zcela funkční a připravená na další vědecké úkoly. Na neděli 22. ledna je naplánován v pořadí již 48. průlet perijovem a operátoři tentokrát napájení kamery vypínat nehodlají. Poté by mělo dojít ke kompletnímu stažení dat a přesnému vyhodnocení rozsahu vzniklých škod. Sonda Juno se od roku 2021 nachází v režimu nadstavbové části mise a Jupiter a jeho měsíce by měla zkoumat minimálně do září 2025, případně do technického selhání.


Další články v sekci