Dostaveníčko s vládcem bohů: Sonda Juno zítra vstoupí na oběžnou dráhu Jupitera

04.07.2016 - Stanislav Mihulka

Sonda Juno zítra vstoupí na polární oběžnou dráhu Jupitera. Cílem je intenzivní výzkum jeho atmosféry, magnetického pole a polárních září


Reklama

Juno byla sestrou a zároveň manželkou vládce bohů Jova, tedy nejvyšší bohyně starověkého Říma. Je to ale také sonda NASA, která v rámci programu středně drahých vědeckých vesmírných misí New Frontiers, míří prozkoumat Jupiter.

Mise Juno odstartovala z mysu Canaveral 5. srpna 2011, kdy ji do vesmíru vynesla nosná raketa Atlas V 551. Pokud se na poslední chvíli nestane něco neočekávaného, tak v úterý 5. července 2016, krátce po páté hodině ranní (našeho času), vstoupí sonda Juno na polární oběžnou dráhu Jupitera. U plynného obra by sonda měla absolvovat celkem 37 oběhů.

Gravitačním prakem k Jupiteru

Sonda má celkem urazit zhruba 2,8 miliardy kilometrů. Během své cesty sonda využila gravitační prak – manévr, při němž v říjnu 2013 prolétla kolem Země a získala tak rychlost pro let k Jupiteru.

Juno má na palubě několik vědeckých zařízení, včetně mikrovlnného radiometru (MWR), zařízení pro mapování polárních září Jupiteru (JIRAM), detektoru energetických částic Jupiteru (JEDI) či detektoru rádiových vln a vln v plazmatu (Waves).

TIP: Sonda Juno se blíží k Jupiteru: K cíli má dorazit za měsíc

Stěžejním cílem mise Juno je prozkoumat vznik a vývoj planety Jupiter, a přispět tím k pochopení historie Sluneční soustavy. Konkrétně bude Juno zjišťovat obsah vody v atmosféře plynného obra, což je významné pro ověření teorií o vzniku planet. Rovněž bude detailně a do hloubky sledovat atmosféru Jupiteru, její složení, teplotu, pohyb oblaků a další parametry. Prozkoumá také magnetické a gravitační pole Jupiteru, z čehož bude možné odvodit vnitřní strukturu planety, a také prostuduje polární záře na pólech plynného obra.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Leif Eriksson objevuje Ameriku, obraz od norského malíře Hanse Dahla (1849–1937).

Zajímavosti

Arové hyacintoví vyhledávají na zemi velké palmové ořechy, které se jim tady louskají lépe než ve větvích stromů

Příroda
Věda

Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta

Vesmír

Německá infiltrační taktika použitá během protiútoku slavila úspěch, na snímku vilémovské kulometné družstvo

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907