Sonda Juno pořídila doposud nejpodrobnější snímky povrchu Europy

10.10.2022 - Stanislav Mihulka

Americká sonda Juno prolétla ve vzdálenosti 412 kilometrů nad povrchem měsíce Europa. Podařilo se jí pořídit mimořádně podrobný snímek povrchu tohoto Jupiterova souputníka.

<p>Jupiterův měsíc Europa okem meziplantární sondy Juno. <em>(foto: NASA, JPL-Caltech, SwRI, Björn Jónsson, CC BY-NC-SA 2.0)</em></p>

Jupiterův měsíc Europa okem meziplantární sondy Juno. (foto: NASA, JPL-Caltech, SwRI, Björn Jónsson, CC BY-NC-SA 2.0)


Reklama

Americká sonda Juno, která již několik let zblízka zkoumá Jupiter a jeho měsíce, před pár dny završila blízký průlet kolem atraktivní Europy. Tento ledový měsíc je již dlouho v hledáčku pozemských odborníků. Pod svým ledovým příkrovem podle všeho ukrývá rozsáhlý podpovrchový oceán, díky němuž je Europa jedním z nejslibnějších kandidátů na přítomnost živých mimozemských organismů.

Není divu, že vědce zajímá, jak to na Europě vypadá. Specialisté NASA nyní analyzují data získaná při nejnovějším průletu Juno. Jejich kompletní zpracování ještě nějakou dobu potrvá, NASA ale uvolnila malou ochutnávku v podobě úžasného snímku povrchu Europy. Fotografie zobrazuje oblast o reálné velikosti 150 × 200 kilometrů, s mnoha zajímavými detaily. Rozlišení snímku je 256 až 340 metrů na pixel.

Europa v detailu

Na snímku jsou patrné četné rýhy a také systémy několika rýh, které připomínají notové osnovy. Nacházejí se tam rovněž tmavé skvrny, snad související s erupcemi materiálu z hlubin Europy. Překvapující je naopak absence kráterů po dopadech meteoritů, zřejmě kvůli specifickým vlastnostem povrchu Europy.

Snímek povrchu Europy pořízený sondou Juno během blízkého průletu 29. září 2022. (foto: NASA/JPL-Caltech/SwRICC BY-SA 4.0)

Zveřejněný snímek byl pořízený ze vzdálenosti 412 kilometrů od povrchu Europy, což zhruba odpovídá vzdálenosti Mezinárodní vesmírné stanice od zemského povrchu. Sonda Juno se při snímání Europy pohybovala rychlostí 24 kilometrů za sekundu, tedy asi třikrát rychleji než ISS na orbitě Země. 

TIP: Ledový povrch měsíce Europa neustále přeorávají meteority a tvrdé záření

Tento snímek přináší pohled v úžasném rozlišení, navíc za příznivých světelných podmínek, které odhalily řadu detailů. Použití kamery sondy Juno, která je primárně určená ke sledování hvězd, pro snímkování povrchu Europy, výborně potvrzuje převratné možnosti sondy Juno,okomentovala zveřejněný snímek Heidi Becker, která vede tým Stellar Reference Unit (SRU) sondy Juno.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907