Ledový povrch měsíce Europa neustále přeorávají meteority a tvrdé záření

16.07.2021 - Stanislav Mihulka

Povrch Europy je vystavený „kosmickému počasí“. Případné stopy života budeme muset hledat hlouběji pod povrchem


Reklama

Na Zemi si děláme zálusk na Jupiterův měsíc Europa. Je to fascinující svět, kde by snad pod mohutným ledem mohly být živé organismy. Časem budeme chtít Europu pořádně prozkoumat, prozatím zjišťujeme, že velmi zajímavým prostředím je i nehostinný ledový povrch Europy.

Ledový příkrov Europy na dálku zkoumala planetární vědkyně Emily Costello z americké University of Hawaii s týmem spolupracovníků. Zaměřili se především na pozoruhodný jev, kterému se anglicky říká „impact gardening“. Česky by to bylo možné volně přeložit třeba jako „přeorávání meteority“. Tento fenomén známe z kosmických těles bez atmosféry, na která neustále dopadají mikrometeority i větší kosmické balvany. Typickým příkladem je Měsíc, kde se odehrává „lunar gardening“.

Costellová a její kolegové dospěli k závěru, že mikrometeority „zpracovávají“ povrch ledu na Europě v průměru do hloubky 30 centimetrů. Zároveň do tohoto povrchu buší tvrdé kosmické záření, které ničí veškeré složitější molekuly, které by se tam náhodou vyskytly. Jde především o elektrony s velkou energií, které byly urychleny díky planetě Jupiter.

TIP: NASA potvrzuje: Na Jupiterově měsíci Europa se vyskytuje vodní pára

Tato informace je velmi cennou (a také špatnou) zprávou pro odborníky, kteří připravují průzkum Europy. V podstatě to znamená, že na Europě tak asi do půlmetrové hloubky nejspíš nic zajímavého nenajdeme. Costellová věří, že pod zónou přeorávanou meteority, kam se nedostane tvrdé záření, už budeme mít mnohem lepší šanci.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907