Trampolína funguje: U ISS úspěšně zakotvila loď Crew Dragon s posádkou

Po dlouhých devíti letech se k Mezinárodní vesmírné stanici připojila posádka, startující z území USA.

01.06.2020 - Martin ReichmanNa Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) úspěšně zakotvila americká kosmická loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX. Na palubě lodi, která z floridského mysu Canaveral odstartovala v sobotu ve 21:22 našeho času, byla dvojice astronautů NASA Robert Behnken a Douglas Hurley

Pro USA byl sobotní start i následné zakotvení u ISS historickým okamžikem, po devíti letech od konce programu raketoplánů na oběžnou dráhu kolem Země a k ISS odletěla z území Spojených států americká loď s posádkou. Takovýto pilotovaný let je navíc poprvé v režii soukromé společnosti, a ne vládní vesmírné agentury.

Premiéra na jedničku

Start rakety Falcon 9, původně plánovaný na čtvrteční večer, musel být kvůli počasí odložen. Druhý pokus se ale již vydařil na jedničku. Dvě a půl minuty po startu ve 21:22 našeho času se od nosiče Falcon 9 odpoutal první stupeň, který poté úspěšně přistál na prámu Of Course I Still Love You v Atlantickém oceánu. Po odpojení prvního stupně převzal práci druhý raketový stupeň, od kterého se po zhruba šesti minutách loď odpoutala. Od tohoto okamžiku měla další let k ISS na starosti již výhradně loď Crew Dragon.

K ISS měla Crew Dragon podle plánů dorazit kolem 16. hodiny našeho času, zvládla to ale zhruba o deset minut rychleji. Před samotným spojením s ISS se loď několikrát přibližovala a oddalovala. Šlo o test ovladatelnosti a dalších parametrů. Let je totiž stále ještě testem nové lodě.

Po automatickém spojení obou objektů se průchod naplnil vzduchem a otevřel se poklop ze strany ISS. Poté se otevřel i ze strany Crew Dragon a astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley mohli přestoupit a setkat se s tříčlennou posádkou, kterou tvoří velitel astronaut NASA Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.  Zatím není jasné, kolik času Behnken a Hurley na ISS stráví. Zda to bude jeden, nebo čtyři měsíce, závisí na tom, jak dobře si jejich Crew Dragon povede.

Trampolína funguje

Elon Musk úspěšný start a připojení k ISS okomentoval slovy, že „trampolína funguje“. Šlo o popíchnutí na adresu generálního ředitele ruské kosmické agentury Dmitrije Rogozina.

Ten v roce 2014 prohlásil, že „Američané budou k cestám k ISS potřebovat trampolínu…“ Na pošťouchnutí záhy reagoval mluvčí Roskosmosu Vladimir Ustimenko s tím, že „že hysterii vyvolanou úspěšným startem rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon je těžké pochopit. To, co se stalo, se mělo stát již před dávnou dobou. Nyní to nejsou jen Rusové, kdo létá k ISS, ale také Američané. To je báječné!“ napsal mluvčí na Twitteru.

  • Zdroj textu

    NASA, AFP, ČTK

  • Zdroj fotografií

    NASA, SpaceX


Další články v sekci