Tygři sumaterští čelí další hrozbě: Propukla epidemie psinky?

Pro milovníky velkých koček i ochránce přírody je jistě nepříjemným překvapením podezření na psinku u tygrů sumaterských. Tato kriticky ohrožená šelma se už tak potýká s prudkým poklesem počtu v populaci a nový virus by pro ni mohl znamenat katastrofu

08.04.2022 - Zuzana Teličková



Vědci se obávají, že psinka může vyhladit tygry podobně, jako kdysi dopomohla k vymření vakovlka tasmánského. Ačkoli se dříve jednalo výhradně o psí onemocnění, dnes napadá i kočky a mořské savce. Například v 90. letech stála psinka za uhynutím třiceti procent lví populace v Serengeti. Zdrojem nákazy byli psi z okolních vesnic, které velké kočky rády loví.

Také v Rusku bylo hlášeno několik případů kočkovitých šelem s atypickým chováním. Tito jedinci chodili do vesnic, aniž by projevovali strach z lidí, čímž se vystavovali nebezpečí nejen ze strany pytláků. U některých z těchto případů byla později skutečně potvrzena nákaza psinkou.

Co se týče tygrů sumaterských (Panthera tigris sumatrae), je potvrzených případů zatím poměrně málo, ale ředitel Wildlife Vets International John Lewis se domnívá, že mnohé z nich zatím nebyly zjištěny. „Zatímco někteří tygři si zřejmě vytvoří dostatečnou imunitu, většina z nich nemoci podlehne. Nemáme však dostatek informací, takže nevíme, kolikaprocentní je u tygrů úmrtnost.“

TIP: Pocta králi džungle: Co možná nevíte o tygrech indických

Podle veterinářů ze Sumatry se atypické chování, které by mohlo být způsobeno psinkou, vyskytuje i u zdejších tygrů. K potvrzení přítomnosti onemocnění je však nutná analýza mozkové tkáně, a tak se tým vědců chystá provést odběr vzorků, a to jak u tygrů, tak u místních psů. Teprve potom je možné pomýšlet na další opatření, která však rozhodně nebude snadné uvést v praxi. 


Další články v sekci