Více otázek než odpovědí: Astronomové zaznamenali ve vesmíru extrémně jasný záblesk

Astronomové zaznamenali ve vesmíru vzácný a mimořádně jasný záblesk. Pozorování jevu ale zatím přineslo více otázek než odpovědí

31.10.2023 - Martin Reichman



Jedním z fascinujících vesmírných jevů jsou tzv. LFBOT (Luminous Fast Blue Optical Transients) – jde o mimořádně jasné záblesky, které jsou až desetkrát jasnější než exploze supernov. Na rozdíl od nich trvají ale jen několik dnů, než opět pohasnou.

Mechanismus vzniku těchto záblesků vědci neznají. První LFBOT zaznamenali v roce 2018 a od té doby se jich podařilo zachytit jen velmi málo. Jako možné původce LFBOT vědci zmiňují vzácný typ obřích supernov, záblesk z dubna letošního roku ale tuto tezi zpochybňuje.

Nepravděpodobná exploze na nepravděpodobném místě

Doposud všechny záblesky LFBOT vědci zaznamenali uvnitř galaxií, tedy v místech, kde lze velké supernovy očekávat. Záblesk AT2023fhn, přezdívaný Finch, ale vědci díky pozorování Hubbleova teleskopu dokázali lokalizovat a ukázalo se, že přichází z místa příliš vzdáleného od jakékoli hostitelské galaxie. 

Nejbližšími hvězdnými ostrovy jsou 50 000 světelných let vzdálená spirální galaxie a 15 000 světelných let vzdálená menší galaxie. Obě se ale podle vědců nacházejí příliš daleko, aby bylo možné záblesk spojovat s explozí supernovy.

„Čím více se toho o LFBOT dozvídáme, tím více nás překvapují. Nyní se ukazuje, že se mohou objevovat i daleko od středu nejbližší galaxie, což rozhodně není místo, kde bychom supernovu očekávali,“ přiznává astrofyzik Ashley Chrimes z ESA a vědecký pracovník Radboudovy univerzity v nizozemském Nijmegenu.

Možným vysvětlením záblesku LFBOT by podle vědců mohlo být roztržení hvězdy černou dírou střední velikosti (s hmotností mezi 100 až 1 000 Slunci). Alternativní tezí je pak srážka dvou neutronových hvězd, putujících daleko mimo svou hostitelskou galaxii. Během takových srážek vznikají kilonovy – exploze až tisíckrát silnější než výbuchy standardních nov. Pokud by jednou z neutronových hvězd byl magntar, mohla by být výsledná exploze ještě silnější. Pro žádný ze zmíněných scénářů ale vědci zatím důkazy nemají.


Další články v sekci