50 potvrzených úlovků: Umělá inteligence je úspěšným lovcem exoplanet

31.08.2020 - Stanislav Mihulka

Umělá inteligence dokáže se slušnou přesností rozpoznat skutečné exoplanety od falešně pozitivních signálů


Reklama

Ve výzkumu vesmíru se často zpracovávají velmi rozsáhlé soubory dat, v nichž je nutné pečlivě hledat něco zajímavého. Právě takové úkoly jsou přitom jako dělané pro umělé inteligence, které stále více pronikají do astronomie a příbuzných věd. Britští odborníci nedávno vycvičili inteligenci jako zkušeného lovce exoplanet.

David Armstrong z britské University of Warwick a jeho kolegové teď jako první použili umělou inteligenci k potvrzení objevu exoplanet, které již byly předtím nalezeny jako kandidáti na exoplanetu. Umělá inteligence se osvědčila a potvrdila existenci celkem 50 nových exoplanet. Jde o pestrou skupinu exoplanet, od objektů velikosti Neptunu až po planety menší než Země, které oběhnou kolem hvězdy za méně než 24 hodin anebo také za celé stovky dnů.

Šikovní pomocníci

Pozorování nových světů přináší ohromné soubory dat. Vědci se je snaží prohledávat vlastními silami, pomocí jednoduchých algoritmů, a často také využívají nadšených občanských vědců, čili lidí jiných profesí, kteří věnují svůj volný čas a výpočetní kapacitu exoplanetám. Umělé inteligence by se teď mohly stát velice užitečnými pomocníky.

TIP: Robotický astronom: Umělá inteligence objevila na Měsíci 7 tisíc nových kráterů

Badatelé vycvičili umělou inteligenci na dvou velkých souborech potvrzených exoplanet a nepotvrzených, tedy falešně pozitivních pozorování. Jejich hlavním cílem bylo naučit inteligenci rozpoznat v datech teleskopů skutečné exoplanety od jiných signálů. Mise teleskopů jako je TESS nebo PLATO by měly přinést desítky ne-li stovky tisíc kandidátů na exoplanety. Šikovné umělé inteligence se pro zpracování takových dat budou hodit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Peter Pieras / Pixabay

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907