Robotický astronom: Umělá inteligence objevila na Měsíci 7 tisíc nových kráterů

21.03.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Povrch Měsíce je doslova posetý krátery. Umělá inteligence nyní odhalila tisíce doposud neznámých kráterů.</p>

Povrch Měsíce je doslova posetý krátery. Umělá inteligence nyní odhalila tisíce doposud neznámých kráterů.


Reklama

Umělé inteligence pronikají do vědy. A nevyhýbají se ani astronomii. Stávají se z nich velmi schopní pomocníci, kteří mohou udělat spoustu práce. Potvrzuje to i nová umělá inteligence, která objevila množství doposud neznámých kráterů na Měsíci.

Ari Silburt a Mohamad Ali-Dib z Torontské univerzity společně s kolegy použili umělou inteligenci k analýze 90 tisíc snímků povrchu Měsíce. Inteligence na nich pátrala po kráterech, jejichž průměr přesahuje 5 kilometrů.

Inteligence počítá krátery

Výsledky jejich výzkumu jsou impozantní. Umělá inteligence objevila téměř 7 tisíc nových kráterů, čímž prakticky zdvojnásobila dosavadní počet známých kráterů této velikosti na Měsíci. Badatelé věří, že dílčím vylepšením této technologie by mohli objevovat také statisíce menších kráterů, jak na Měsíci, tak i na dalších tělesech Sluneční soustavy.

TIP: Nepříjemné překvapení: Meteority zasahují Měsíc mnohem častěji, než se čekalo

Doposud na identifikaci podobných útvarů pracovali především lidští odborníci. Taková činnost ale bývá poněkud náročná a také dost jednotvárná. Počítání a mapování kráterů přitom není samoúčelné. Pro vědce představují takové údaje cenný zdroj informací o vzrušující historii Sluneční soustavy. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: Ernest Wright, NASA/GSFC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907