Oční kapky s alkaloidem z jihoamerického tropického keře zlepšují vidění na blízko. Jejich užívání nedávno schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv
Miliony Američanů a další miliony lidí v ostatních zemích světa dnes musí mhouřit oči při používání chytrých telefonů. Na čtení knih potřebují nejen volný čas, ale i brýle. Brzy by se to mohlo změnit, díky pozoruhodným očním kapkám VUITY, vyráběných společností AbbVie. Jejich aplikace zajistí ostřejší zrak na blízko po dobu několika hodin.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nedávno schválil používání těchto nových kapek k léčbě presbyopie – postupného slábnutí zraku, které se u lidí objevuje obvykle po 45. roce života, v důsledku přirozeného stárnutí organismu. Aktivní složkou kapek je rostlinný alkaloid pilokarpin, který byl objeven u jihoamerických tropických keřů rodu Pilocarpus z čeledi routovitých, s podivuhodným českým jménem mrštnoplod.
Presbyopie se objevuje kvůli tomu, že čočka v lidském oku s přibývajícím věkem ztrácí původní pružnost a tím i schopnost zaostřovat na blízko. Pilokarpin funguje tak, že způsobí zúžení zornic. To vede ke zlepšení zraku na krátkou a střední vzdálenost, zatímco zrak na dlouhou vzdálenost se nezhorší.
TIP: Nejen brýle: Brzy se na trhu objeví samozabarvovací kontaktní čočky
Jak uvádí optometrička Selina McGee, schválení používání kapek VUITY představuje dobrou příležitost pro lidi, jimž kvůli věku slábne zrak, aby navštívili očního specialistu a domluvili se s ním na možnostech léčby. Schválení kapek americkým úřadem FDA předcházely klinické testy s celkem 750 lidmi ve věku 40 až 55 let, kteří byli do různé míry postiženi presbyopií. Testy prokázaly, že kapky VUITY skutečně přispívají ke zlepšení zraku na blízkou vzdálenost, aniž by měly nepříjemné vedlejší účinky.
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)