Američtí astronomové objevili 116 tisíc nových proměnných hvězd

Celosvětová síť teleskopů The All-Sky Automated Survey for Supernovae (ASAS-SN) ve spolupráci s umělou inteligencí vystopovala velké množství doposud neznámých proměnných hvězd

06.06.2022 - Stanislav MihulkaAstronomové americké Ohijské státní univerzity hlásí opravdu velký úlovek. Objevili celkem asi 116 tisíc proměnných hvězd. Ze zkušenosti přitom víme, že vlastně každá proměnná hvězda představuje zajímavý případ, který stojí za to prozkoumat. Jde o výsledek dlouhodobého úsilí, které trvalo déle než 10 let.

Astronomové z Ohia během té doby řídili projekt sítě The All-Sky Automated Survey for Supernovae (ASAS-SN), která zahrnuje 20 teleskopů po celém světě. Tyto teleskopy prakticky nepřetržitě sledují celou noční oblohu a pátrají po zajímavých úkazech. Pro astronomy představuje tato síť ohromný zdroj dat.

Práce pro umělou inteligenci

Vedoucí výzkumu Collin Christy a jeho kolegové na data sítě ASAS-SN použili umělou inteligenci, která dovede vystopovat různé typy proměnných hvězd. Proměnné hvězdy jsou hvězdy, u nichž se pravidelně nebo i nepravidelně mění jasnost, přičemž důvody mohou být různé. Pro astronomy jsou velmi zajímavé a jejich pozorování může přinášet užitečné údaje.

Proměnné hvězdy jsou vlastně hvězdné laboratoře. Jsou to objekty, u nichž můžeme důkladně zkoumat fungování hvězd a rozmanitých procesů, které jsou s nimi spojené“, vysvětluje Collin Christy.

TIP: Bohatý úlovek: Čínští astronomové odhalili téměř 600 velmi rychlých hvězd

Vědci vyšli z katalogu asi 55 milionů hvězd, pozorovaných sítí ASAS-SN. Zmíněná umělá inteligence mezi nimi identifikovala asi 1,5 milionů kandidátů na proměnné hvězdy. U téměř 400 tisíc z nich se následně potvrdilo, že opravdu jde o proměnné hvězdy. Více než polovinu vědci již znali, ale zbylých 116 027 bylo pro astronomii nových


Další články v sekci