Bájný poklad templářů: Ukryli ho rytíři skutečně na hradě Veveří?

Podle rozšířených legend vlastnili templáři i hrad Veveří nedaleko Brna. Legendy vyprávějí pozoruhodné příběhy o tamním ukrytém templářském pokladu

16.11.2020 - Jindřich KačerV prvé řadě musíme říci, že o tom, že by templáři skutečně Veveří vlastnili, neexistuje žádný věrohodný záznam a je to i dost nepravděpodobné. A s jejich zdejším pokladem je to stejné. Jeho základ mělo tvořit 12 stříbrných sošek apoštolů, jež údajně přivezl již v 11. století kníže Břetislav ze své kořistnické výpravy do polského arcibiskupského Hnězdna, kde získal mimo jiné ostatky sv. Vojtěcha.

Další události jsou ovšem ještě fantasknější. Templáři se prý o pokladu dozvěděli na začátku 14. století, tedy pár let před svým oficiálním zrušením. Aby si k němu vymohli přístup, zosnovali vraždu krále Václava III., který měl u sebe klíče od tajemné komnaty s pokladem. Chtěl prý s jeho pomocí financovat své nákladné polské tažení k udržení polské koruny. Zlovolní templáři poklad z pokladnice zcizili a údajně ho odváželi na 12 vozech doprovázených 12 jeptiškami. Tím se nám mystické číslo 12 vyskytuje už potřetí, jak to má ve správných legendách být. 

Ukryt na Veveří

Následně prý řádoví rytíři odvezli poklad právě na Veveří, kde ho ukryli na neznámém místě. A když byl o šest let později řád zrušen, slehla se po pokladu zem.

Jiná verze pověsti ovšem říká, že roku 1304 navštívil Veveří sám velmistr Jacques de Molay a ukryl sem značnou část templářského majetku jako rezervu, protože prý tušil, že řád brzy postihne neštěstí. Vybudoval prý rozsáhlý podzemní komplex, který kopali místní dělníci, ale cestou do práce i z práce jim zavazovali oči, aby ztratili orientaci a nemohli prozradit polohu pokladu.

TIP: Tajemství nejhlubší studny Evropy: Ukrývá Zbiroh poklad, nebo nastraženou výbušninu?

Nicméně příběh přesto pokračuje o téměř půl tisíciletí později, když roku 1782 uhodil do věže nad hradní bránou blesk a srazil její báň. Hradní pán Prosper ze Sinzendorfu pak ve věži nalezl staré listiny hovořící o pokladu a byl u nich i nezbytný tajemný klíč. V listinách stály tyto verše odkazující na kovového páva, který zdobil báň na věži:

„Nyní ale chová poklad páv,
když den noci nejmíň délkou práv,
když na celém patnáctá je orloji
ohon páva na pokladu postojí.“

Říká se, že pan Prosper se tedy nechal vést pavím ocasem a opravdu objevil starou kryptu se spletí chodeb kolem. Poklad tam sice nebyl, ale zato tam našel hroby templářů a 12 ženských koster, což by odpovídalo oněm 12 jeptiškám. Že by je rytíři zazdili s pokladem, aby neprozradili jeho polohu? To by bylo ovšem značně nerytířské…


Další články v sekci