Bojovníci Otce vlasti: Kdo byli smělí rytíři z časů Karla IV.

26.07.2016 - Tomáš Straka

Královi čeští vojáci byli dobře vycvičení a vybavení muži a podle všeho také nemilosrdní válečníci


Reklama

Na prvním místě je třeba trochu poopravit obecný pohled na Karla IV. jako na nebojujícího či dokonce vojensky slabého panovníka. Je sice pravda, že většinu konfliktů se snažil Karel řešit bez vojenského střetu, ale i on dokázal v případě potřeby sáhnout ke zbrani.

Rytíři a ti ostatní

Ať už šlo o trestné výpravy proti různým loupeživým rytířům, slavné korunovační římské jízdy nebo třeba dobývání Branibor, Karel si musel vytvořit akceschopnou vojenskou sílu, sloužící jako spolehlivé jádro jeho jednotek. Z dobových záznamů vyplývá, že rozhodující část císařského vojska tvořili rytíři a ozbrojenci z českých zemí, na něž se mohl spolehnout. Organizace těchto jednotek byla čistě feudální. To znamená, že každý oddíl byl pevně spojen s místní vrchností, která jej vysílala do boje.

Nejdůležitější část vojska tvořila těžkooděná rytířská jízda, složená převážně z českých šlechticů. Šlo o urozené profesionální bojovníky, již od útlého věku cvičené v boji v sedle i mimo něj, a tak není divu, že to byli právě oni, kdo často rozhodoval o výsledku střetnutí.

V železe zakutý rytíř tvořil společně s obrněným válečným ořem jednotku, jejíž váha se blížila zhruba jedné tuně. To znamenalo sílu, která měla při vyvinutí dostatečné rychlosti naprosto devastující účinek a likvidace nepřítele tak mohla být otázkou minut. Karel IV. mohl podle privilegia Jana Lucemburského využít tyto elitní jednotky v rámci takzvané zemské hotovosti neomezeně po dobu čtyř týdnů, ale jen pro obranu českých zemí. Pokud chtěl táhnout za hranice, musel už rytířům zaplatit.

Plně k dispozici pak králi zůstávaly posádky královských hradů a hotovosti královských měst a klášterů, z nichž se rekrutovala především schopná pěchota, střelci z luků a kuší a také ženisté a trén. Karel IV. se mohl spolehnout i na své leníky, kteří obdrželi nějaký hrad, statek či půdu a byli za to povinni poskytovat určitý počet vojáků.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 12/2014

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907