Chladný disk kolem Proximy Centauri možná ukrývá další planety

06.11.2017 - Stanislav Mihulka

Nové pozorování v soustavě Proxima Centauri ukazuje, že o překvapení v této části vesmíru rozhodně nebude nouze

V soustavě Proximy Centauri jsou možná hned dva prachové disky
V soustavě Proximy Centauri jsou možná hned dva prachové disky

Reklama

Nejbližší extrasolární hvězda Proxima Centauri nepřestává překvapovat. Astronomové teď nově objevili přinejmenším jeden disk z chladného prachu, který se kolem této hvězdy obtáčí. Objev podle nich podstatným způsobem zvyšuje šance na přítomnost dalších planet u našeho nejbližšího hvězdného souseda.

Proxima je červený trpaslík, podstatně menší a chladnější než Slunce. Prozatím jsme věděli, že se v jeho blízkosti nachází velmi zajímavá planeta Proxima b, která se nalézá v teoreticky obyvatelné zóně Proximy.

Guillem Anglada ze španělského institutu Instituto de Astrofísica de Andalucía a jeho kolegové s pomocí soustavy radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) v chilské poušti Atacama teď ale zjistili, že jen pár set milionů kilometrů za oběžnou drahou Proximy b se nachází disk chladného prachu.

Chladné disky Proximy

Tento disk by měl být tvořený materiálem o hmotnosti asi 1 procenta naší Země. Jeho teplota by měla dosahovat hodnot kolem mínus 230 °C, což je velmi blízké teplotám v Kuiperově pásu Sluneční soustavy, který se rozprostírá za oběžnou drahou Neptunu.

TIP: Pokud má nejbližší exoplaneta Proxima b polární záře, možná je brzy uvidíme

Z dat soustavy ALMA rovněž vyplývá, že asi ještě 10× dál by soustavě Proximy mohl být ještě jeden takový disk. Tato pozorování jsou zatím nejlepším dokladem možné existence dalších planet Proximy, po nichž teď budou vědci intenzivně pátrat.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESO

  • Zdroj fotografií: ESO/M. KornmesserDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907