Nové pozorování v soustavě Proxima Centauri ukazuje, že o překvapení v této části vesmíru rozhodně nebude nouze
Nejbližší extrasolární hvězda Proxima Centauri nepřestává překvapovat. Astronomové teď nově objevili přinejmenším jeden disk z chladného prachu, který se kolem této hvězdy obtáčí. Objev podle nich podstatným způsobem zvyšuje šance na přítomnost dalších planet u našeho nejbližšího hvězdného souseda.
Proxima je červený trpaslík, podstatně menší a chladnější než Slunce. Prozatím jsme věděli, že se v jeho blízkosti nachází velmi zajímavá planeta Proxima b, která se nalézá v teoreticky obyvatelné zóně Proximy.
Guillem Anglada ze španělského institutu Instituto de Astrofísica de Andalucía a jeho kolegové s pomocí soustavy radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) v chilské poušti Atacama teď ale zjistili, že jen pár set milionů kilometrů za oběžnou drahou Proximy b se nachází disk chladného prachu.
Tento disk by měl být tvořený materiálem o hmotnosti asi 1 procenta naší Země. Jeho teplota by měla dosahovat hodnot kolem mínus 230 °C, což je velmi blízké teplotám v Kuiperově pásu Sluneční soustavy, který se rozprostírá za oběžnou drahou Neptunu.
TIP: Pokud má nejbližší exoplaneta Proxima b polární záře, možná je brzy uvidíme
Z dat soustavy ALMA rovněž vyplývá, že asi ještě 10× dál by soustavě Proximy mohl být ještě jeden takový disk. Tato pozorování jsou zatím nejlepším dokladem možné existence dalších planet Proximy, po nichž teď budou vědci intenzivně pátrat.
ESO
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)