Čvachtání v blátě posílí imunitní systém dítěte. Už za jediný měsíc

18.10.2020 - Stanislav Mihulka

Stačí vyměnit štěrkové hřiště za lesní půdu s trávou a blátem a dojde ke změně mikroflóry i fungování imunitního systému


Reklama

Jak říká lidová moudrost, aby bylo dítě zdravé, je nutné ho nechat hrát si ve špíně a blátě. Finští vědci z University of Helsinki se rozhodli prověřit, jak je to doopravdy. Uspořádali experiment s celkem 75 dětmi z 10 mateřských školek ve finských městech Lahti a Tampere. Ve třech školkách si děti již před započetím experimentu hráli na lesní půdě, s větvemi, hlínou, blátem a trávou. Ve třech dalších školkách měli děti dlouhodobě k dispozici jen štěrkové hřiště. Ve čtyřech zbývajících školkách došlo ke změně štěrkového hřiště na lesní půdu.

Aki Sinkkonen s kolegy sledovali, jak prostředí, v němž si děti hrají, ovlivní mikroflóru jejich střev a pokožky, stejně jako markery fungování imunity v jejich krvi. Za tím účelem badatelé odebírali dětem vzorky pokožky, krve a stolice. Jejich námaha se podle všeho vyplatila. Badatelé byli až překvapeni, jak přesvědčivé a jasné jsou jejich výsledky, i když nakonec měli k dispozici méně dětí, než původně zamýšleli.

TIP: Červi a mikrobi jsou požehnáním pro imunitní systém

Po uplynutí pouhého měsíce došlo u dětí ze školek, které vyměnily štěrkoviště za „lesní hřiště“, ke dramatické proměně. Jejich mikroflóra kůže i střev se velmi rychle posunula směrem k mikroflóře dětí ze školek, kde si děti dlouhodobě hráli na lesní půdě. Změnil se i jejich imunitní systém, v němž došlo k příznivému posunu ve prospěch protizánětlivých proteinů. Výsledky experimentu přesvědčivě ukazují, že zdravotní stav i celková kvalita života úzce souvisí s životným stylem a s prostředím, v němž žijeme.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907