Další oběti čínské medicíny: Kvůli pověrám umírají tisíce mant obrovských

Alternativní a tradiční čínská medicína čím dál častěji používá jako lék část žaber z manty obrovské. Vlákna, kterými manty filtrují vodu, se suší a vaří a například v jižní Číně a prodávají se za několik stovek dolarů na kilogram

23.11.2018 - Zuzana Teličková



Žábry z mant mají povzbuzovat imunitní systém a podávají se jako lék na plané neštovice a rakovinu. Rostoucí poptávka po tomto pochybném medikamentu způsobila, že v posledních letech klesl počet mant obrovských o celou třetinu. Australská vláda proto uvedla v platnost zákon na ochranu těchto mořských živočichů, takže jejich lov, zabíjení a přemísťování do jiných vod je trestné.

Problém, s nímž se manty potýkají, zhoršuje několik dalších faktorů – například jejich pomalý reprodukční cyklus či silná čínská ekonomika, díky níž si drahé produkty čínské medicíny může dovolit více lidí.

TIP: Tradiční čínská medicína: Tisícileté kořeny čínské medicíny sahají jen 70 let nazpět

Bohužel nejsou ohroženy pouze manty obrovské. Mnoho dalších živočichů po celém světě čelí stejné hrozbě. Například v Africe doplatili na praktiky čínské medicíny nosorožci, jejichž mletý roh se používá jako lék na rakovinu a jako afrodisiakum. Také tisíce tygrů padlo za oběť pytlákům, kteří obchodují s kostmi, drápy a penisy využívanými v alternativní medicíně. Největší tragédií je, že tato zvířata jsou zabíjena kvůli mýtům a lžím. Kdyby některé části jejich těla skutečně dokázaly vyléčit rakovinu a další nemoci, vědci by se z nich již dávno pokusili izolovat účinné látky, aniž by ohrozili existenci vzácných druhů.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci