Hledá se nový cíl pro sondu Dawn: Jako první může prozkoumat tři objekty

28.04.2016 - Martin Reichman

Mise sondy Dawn u planety Ceres se chýlí ke konci a NASA řeší její další osud. Ve hře je i cesta k třetímu vesmírnému objetu


Reklama

Sonda Dawn se stala první pozemským plavidlem, které detailně prozkoumalo dva vesmírné objekty hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Tím ale její velkolepé tažení nemusí skončit – NASA pro sondu hledá nový cíl.

Dawn odhaluje tajemství planetek

Sonda Dawn je produktem úspěšného vědeckého programu Discovery. Ten se zaměřuje na menší, především nepilotované mise. Nejde ale o žádné nízkonákladové projekty - náklady na bezmála devítiletou cestu sondy Dawn vycházejí na 500 milionů dolarů (12 miliard korun) a denní náklady sondy činí zhruba 590 tisíc dolarů.

Sonda Dawn na svou misi odstartovala před více než sedmi lety - 27. září 2007. Pomocí svého iontového motoru se po oběžné trajektorii vydala směrem k Marsu, kde v únoru 2009 provedla gravitační manévr, který ji nasměroval k vstříc Vestě. Ke svému prvnímu cíli sonda dorazila 16. července 2011. Zkoumáním Vesty strávila Dawn celých 11 měsíců, aby se na počátku září 2012 vydala k druhému cíli – trpasličí planetě Ceres. K ní dorazila v březnu 2015 a na její nízké oběžné dráze funguje dodnes.

Planetka Vesta pohledem Dawn

Do třetice všeho dobrého

Mise u Ceres se pomalu chýlí ke konci. Původní plány počítaly s jejím dopadem na povrch trpasličí planety. To ovšem nebude možné – Dawn totiž neprošla procesem sterilizace a hrozila by tak kontaminace prostředí Ceres mikroorganismy ze Země. Nabízí se tak otázka jak naložit s úspěšnou sondou, která má navíc spoustu nespotřebovaného paliva.

Prozatím není jisté, ke kterému tělesu sonda zamíří, nevíme ani jaký bude profil letu, tedy zda se bude pokoušet o vstup na oběžnou dráhu, nebo zda půjde o „pouhý“ průlet. Šéf mise Dawn Chris Russell už podal NASA návrh na prodloužení projektu a výsledek budeme znát v příštích měsících. Nový cíl sondy Dawn se tak s největší pravděpodobností poznáme až poté, co NASA rozhodne o prodloužení, nebo neprodloužení mise.

Prolétněte se nad trpaslíkem Ceres

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I kdyby lidé dokázali na Marsu zahradničit, museli by se potýkat s extrémními výkyvy teplot a s radiací.

Vesmír
Revue

Svatava Polská (asi 1046-1048 – 1. září 1126) byla třetí manželkou Vratislava II. a od roku 1085 první českou královnou. Svatava byla s Vratislavem příbuzná. Její prababička pocházela z rodu Přemyslovců.

Historie
Zajímavosti

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.

Věda

„Hrábě“ č. 9013 s předváděcí kamufláží z roku 1992.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907