Hrdinové z obleženého Leningradu (4): Elitní snajper z Burjatska

09.02.2021 - Miroslav Mašek

U Leningradu bojovaly statisíce vojáků obou stran, kteří prožívali peklo bitvy různými způsoby. Zatímco někteří v těžké zkoušce morálně selhali, jiní se odhodlali k výjimečným činům

<p>Doržijevova služba trvala pouhých 17 měsíců, přesto stihl zlikvidovat 297 nepřátel (z toho 181 v oblasti Leningradu). </p>

Doržijevova služba trvala pouhých 17 měsíců, přesto stihl zlikvidovat 297 nepřátel (z toho 181 v oblasti Leningradu). 


Reklama

Rodák z Burjatska Cyrendáši Doržijev (1912–1943) pocházel z chudé rodiny – otec se živil jako kovář, tesař a stopař, ale také lovec. Malý Cyrendáši s ním chodíval do tajgy, učil se porozumět zvykům zvěře a už ve čtrnácti dobře střílel z pušky. Zatímco přes den pomáhal rodičům se sklizní a péčí o dobytek, po večerech navštěvoval vzdělávací kursy.

Tichý lovec

Jakmile Německo napadlo SSSR, vstoupil mladík v srpnu 1941 do armády. Nejprve pracoval u polní kuchyně, jenže taková služba jej neuspokojovala. Obrátil se na velitele s žádostí o podporu, aby se mohl stát odstřelovačem. Když nadřízený viděl, s jakou jistotou sibiřský lovec ovládá zbraň, zasadil se o jeho zařazení k 645. pluku 202. střelecké divize, která byla podřízena 11. armádě Severozápadního frontu.

V listopadu 1941 Doržijev otevřel své skóre a ze zamaskovaného úkrytu zastřelil dva německé vojáky, kteří neopatrně opustili zákop. V téže oblasti působil i v dalších dnech a přinutil nepřátele pohybovat se výhradně plížením. Pomyslných zářezů na pažbě přibývalo a v červnu 1942 se na střelcově hrudi objevil Leninův řád.

Mediální hvězda

Vojenské noviny Severozápadního frontu tehdy otisky článek, v němž vyzvaly všechny rudoarmějce, aby likvidovali nepřátele se stejným odhodláním. Zároveň elitní snajper vstoupil do komunistické strany a na popud propagandistů se zúčastnil delegace frontových bojovníků do rodného regionu. V září 1942 měl Doržijev na kontě už 216 zabitých vojáků i důstojníků Wehrmachtu a obdržel medaili Za odvahu.

TIP: Postrach sovětských vetřelců: Legendární finský snajpr Simo Häyhä

Své zkušenosti neváhal předávat nováčkům a vyškolil několik desítek odstřelovačů. V předposledním dnu téhož roku se však seržantovo štěstí vyčerpalo a u Valdaje jeho hlavu zasáhl šrapnel. Třetího ledna 1943 svým zraněním podlehl a byl pohřben 30 kilometrů od města Staraja Russa. Doržijevova služba trvala pouhých 17 měsíců, přesto stihl zlikvidovat 297 nepřátel (z toho 181 v oblasti Leningradu) a sestřelit jeden letoun Luftwaffe.

Hrdinové z obleženého Leningradu

Reklama

  • Zdroj textu:

    Speciál Válka REVUE

  • Zdroj fotografií: Rossiyskiy Gosudarstvennyy Arkhiv Kinofotodokumentov | autor: Ivanov L

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907