Hrdinové z obleženého Leningradu (4): Elitní snajper z Burjatska

U Leningradu bojovaly statisíce vojáků obou stran, kteří prožívali peklo bitvy různými způsoby. Zatímco někteří v těžké zkoušce morálně selhali, jiní se odhodlali k výjimečným činům

09.02.2021 - Miroslav Mašek



Rodák z Burjatska Cyrendáši Doržijev (1912–1943) pocházel z chudé rodiny – otec se živil jako kovář, tesař a stopař, ale také lovec. Malý Cyrendáši s ním chodíval do tajgy, učil se porozumět zvykům zvěře a už ve čtrnácti dobře střílel z pušky. Zatímco přes den pomáhal rodičům se sklizní a péčí o dobytek, po večerech navštěvoval vzdělávací kursy.

Tichý lovec

Jakmile Německo napadlo SSSR, vstoupil mladík v srpnu 1941 do armády. Nejprve pracoval u polní kuchyně, jenže taková služba jej neuspokojovala. Obrátil se na velitele s žádostí o podporu, aby se mohl stát odstřelovačem. Když nadřízený viděl, s jakou jistotou sibiřský lovec ovládá zbraň, zasadil se o jeho zařazení k 645. pluku 202. střelecké divize, která byla podřízena 11. armádě Severozápadního frontu.

V listopadu 1941 Doržijev otevřel své skóre a ze zamaskovaného úkrytu zastřelil dva německé vojáky, kteří neopatrně opustili zákop. V téže oblasti působil i v dalších dnech a přinutil nepřátele pohybovat se výhradně plížením. Pomyslných zářezů na pažbě přibývalo a v červnu 1942 se na střelcově hrudi objevil Leninův řád.

Mediální hvězda

Vojenské noviny Severozápadního frontu tehdy otisky článek, v němž vyzvaly všechny rudoarmějce, aby likvidovali nepřátele se stejným odhodláním. Zároveň elitní snajper vstoupil do komunistické strany a na popud propagandistů se zúčastnil delegace frontových bojovníků do rodného regionu. V září 1942 měl Doržijev na kontě už 216 zabitých vojáků i důstojníků Wehrmachtu a obdržel medaili Za odvahu.

TIP: Postrach sovětských vetřelců: Legendární finský snajpr Simo Häyhä

Své zkušenosti neváhal předávat nováčkům a vyškolil několik desítek odstřelovačů. V předposledním dnu téhož roku se však seržantovo štěstí vyčerpalo a u Valdaje jeho hlavu zasáhl šrapnel. Třetího ledna 1943 svým zraněním podlehl a byl pohřben 30 kilometrů od města Staraja Russa. Doržijevova služba trvala pouhých 17 měsíců, přesto stihl zlikvidovat 297 nepřátel (z toho 181 v oblasti Leningradu) a sestřelit jeden letoun Luftwaffe.

Hrdinové z obleženého Leningradu

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Rossiyskiy Gosudarstvennyy Arkhiv Kinofotodokumentov | autor: Ivanov L


Další články v sekci