Hrdinové z obleženého Leningradu (4): Elitní snajper z Burjatska

09.02.2021 - Miroslav Mašek

U Leningradu bojovaly statisíce vojáků obou stran, kteří prožívali peklo bitvy různými způsoby. Zatímco někteří v těžké zkoušce morálně selhali, jiní se odhodlali k výjimečným činům

<p>Doržijevova služba trvala pouhých 17 měsíců, přesto stihl zlikvidovat 297 nepřátel (z toho 181 v oblasti Leningradu). </p>

Doržijevova služba trvala pouhých 17 měsíců, přesto stihl zlikvidovat 297 nepřátel (z toho 181 v oblasti Leningradu). 


Reklama

Rodák z Burjatska Cyrendáši Doržijev (1912–1943) pocházel z chudé rodiny – otec se živil jako kovář, tesař a stopař, ale také lovec. Malý Cyrendáši s ním chodíval do tajgy, učil se porozumět zvykům zvěře a už ve čtrnácti dobře střílel z pušky. Zatímco přes den pomáhal rodičům se sklizní a péčí o dobytek, po večerech navštěvoval vzdělávací kursy.

Tichý lovec

Jakmile Německo napadlo SSSR, vstoupil mladík v srpnu 1941 do armády. Nejprve pracoval u polní kuchyně, jenže taková služba jej neuspokojovala. Obrátil se na velitele s žádostí o podporu, aby se mohl stát odstřelovačem. Když nadřízený viděl, s jakou jistotou sibiřský lovec ovládá zbraň, zasadil se o jeho zařazení k 645. pluku 202. střelecké divize, která byla podřízena 11. armádě Severozápadního frontu.

V listopadu 1941 Doržijev otevřel své skóre a ze zamaskovaného úkrytu zastřelil dva německé vojáky, kteří neopatrně opustili zákop. V téže oblasti působil i v dalších dnech a přinutil nepřátele pohybovat se výhradně plížením. Pomyslných zářezů na pažbě přibývalo a v červnu 1942 se na střelcově hrudi objevil Leninův řád.

Mediální hvězda

Vojenské noviny Severozápadního frontu tehdy otisky článek, v němž vyzvaly všechny rudoarmějce, aby likvidovali nepřátele se stejným odhodláním. Zároveň elitní snajper vstoupil do komunistické strany a na popud propagandistů se zúčastnil delegace frontových bojovníků do rodného regionu. V září 1942 měl Doržijev na kontě už 216 zabitých vojáků i důstojníků Wehrmachtu a obdržel medaili Za odvahu.

TIP: Postrach sovětských vetřelců: Legendární finský snajpr Simo Häyhä

Své zkušenosti neváhal předávat nováčkům a vyškolil několik desítek odstřelovačů. V předposledním dnu téhož roku se však seržantovo štěstí vyčerpalo a u Valdaje jeho hlavu zasáhl šrapnel. Třetího ledna 1943 svým zraněním podlehl a byl pohřben 30 kilometrů od města Staraja Russa. Doržijevova služba trvala pouhých 17 měsíců, přesto stihl zlikvidovat 297 nepřátel (z toho 181 v oblasti Leningradu) a sestřelit jeden letoun Luftwaffe.

Hrdinové z obleženého Leningradu

Reklama

  • Zdroj textu:

    Speciál Válka REVUE

  • Zdroj fotografií: Rossiyskiy Gosudarstvennyy Arkhiv Kinofotodokumentov | autor: Ivanov LDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907