Hubble pozoroval exoplanetu, která trpí škytavkou

Exoplaneta AU Mic b prochází extrémními změnami stavu atmosféry. Z pohledu vědců její chování připomíná škytání

02.08.2023 - Stanislav Mihulka



Ve vzdálenosti pouhých 32 světelných let od Sluneční soustavy se nachází velmi mladý a bouřlivý červený trpaslík AU Microscopii. Vznikl před 100 miliony let a objevili jsme u něj tři (možná dokonce čtyři) exoplanety. To dělá z AU Microscopii jeden z nejmladších známých planetárních systémů.

Červenému trpaslíku je nejblíže exoplaneta AU Mic b, která ho oběhne jednou za 8,46 pozemského dne. Její vzdálenost od trpaslíka je pouhou jednou desetinou vzdálenosti našeho Merkuru od Slunce. Jde tudíž o žhavou planetu s rozsáhlou vodíkovou atmosférou, jejíž velikost odpovídá čtyřnásobku a hmotnosti desetinásobku Země.

Extrémně rozdílná pozorování

Když exoplanetu AU Mic b před časem pozoroval Hubbleův vesmírný dalekohled, neobjevil nic výrazně zvláštního. Opakované pozorování o rok a půl později ale nabídlo úplně jiný obrázek – exoplaneta vykazovala jasné známky masivní ztráty hmoty. Jako by škytala. Když to viděla Keighley Rockcliffeová z americké Dartmouth College a její kolegové, nejdřív si mysleli, že jde o omyl.

Omyl to ale nebyl. Exoplaneta AU Mic b podle všeho prochází extrémními hvězdnými erupcemi červeného trpaslíka, které ji drásají nesmírně energetickým zářením. Je otázkou, co se s takovou planetou stane v budoucnu. Není vyloučeno, že ji erupce trpaslíka postupně připraví o vodíkovou atmosféru a stane se z ní kamenná superzemě. Závěry výzkumu Keighley Rockcliffeové zveřejnil minulý týden odborný časopis Astronomical Journal.

TIP: Astronomové našli první exoplanetu, která zaručeně nemá atmosféru

Jedním z možných vysvětlení zvláštně rozdílných pozorování je, že erupce trpaslíka někdy ionizuje unikající vodík exoplanety, který je pak pro naše pozorování neviditelný. Další možností je, že erupce trpaslíka přímo ovlivňuje unikání vodíku do okolního prostoru. Ať tak či onak, exoplaneta AU Mic b je první, u níž jsme pozorovali tak velmi rozdílné stavy atmosféry. Více nám snad prozradí další výzkum a budoucí pozorování.


Další články v sekci