Spálená superzemě LHS 3844b přišla o veškerou atmosféru. Jedná se tak o první známou exoplanetu zcela bez atmosféry
Lovci exoplanet našli spoustu cizích planet. Často jde o z našeho pohledu extrémní světy, jaké nemají obdobu ve Sluneční soustavě. Řada těchto světů obíhá v těsné blízkosti červené trpaslíky, což bývají sice malé a slabě zářící, zároveň ale také velmi aktivní hvězdy, které odpalují erupci za erupcí.
Právě chování mateřských hvězd je podle vědců důvodem, proč je pro planety obíhající v blízkosti červených trpaslíků obtížné udržet si atmosféru.
Dokládá to i čerstvý objev Laury Kreidbergové a jejích kolegů z astrofyzikálního ústavu Harvardské a Smithsonovy univerzity. Jako prvním se jim podařilo objevit terestrickou exoplanetu, která je podle všeho prakticky bez atmosféry.
Vědci intenzivně pozorovali exoplanetu LHS 3844b, malou superzemi, která obíhá červeného trpaslíka v souhvězdí Indiána, vzdáleného od nás 48 světelných let. Zjišťovali přitom, jakou má exoplaneta atmosféru. Nejprve se jim podařilo vyloučit hustou atmoféru - tedy přibližně 10× hustší než na Zemi, posléze i atmosféru řídkou. Podle vědců tak jde s velkou pravděpodobností o spálený svět zcela bez atmosféry.
LHS 3844b oběhne svého trpaslíka za 11 hodin a její vzdálenost od hvězdy je asi jen 7 procent vzdálenost Země od Slunce. I když trpaslík září mnohem slaběji než Slunce, dokáže rozpálit přivrácenou stranu planety LHS 3844b na 770 °C, tedy téměř dvojnásobek teploty na povrchu Merkuru.
TIP: Planety červených trpaslíků možná nejsou tak obyvatelné, jak jsme si mysleli
Zda jsou výsledky objevu Laury Kreidbergové použitelné univerzálně, ukáže až čas. Podle vědkyně je třeba dalších pozorování u dalších podobných exoplanet. Více by v tomto směru mohl nabídnout například teleskop Jamese Webba, který má do vesmíru zamířit zhruba za dva roky. Ten by se mohl zaměřit například na atmosféry planet ze systému TRAPPIST-1.
VědaMezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHO, CC0)
HistorieTraduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard Ender, CC0)