Planety červených trpaslíků možná nejsou tak obyvatelné, jak jsme si mysleli

13.02.2017 - Stanislav Mihulka

Nový výzkum naznačuje, že obyvatelné zóny červených trpaslíků nemusejí být ani zdaleka obyvatelné

Planeta červeného trpaslíka -<p>Bouřliví červení trpaslíci by mohli zničit atmosféry svých planet</p>
Planeta červeného trpaslíka -

Bouřliví červení trpaslíci by mohli zničit atmosféry svých planet


Reklama

Červení trpaslíci jsou sice menší, studenější a méně jasní než Slunce, přesto k nim ale lovci exoplanet shlížejí s velkými nadějemi. Planety červených trpaslíků, o nichž už víme, že jich existuje spousta, jsou totiž pro nás v řadě ohledů zajímavé – jejich výzkum je méně obtížný než u jiných hvězd, mohou se vyskytovat v obyvatelných zónách, kde jsou podmínky pro vodu v kapalném stavu.

Největší výhoda je ale v tom, že červení trpaslíci jsou daleko nejhojnějšími hvězdami v Mléčné dráze a nejspíš i v celém vesmíru. Pokud by se potvrdilo, že u červených trpaslíků mohou být dobře obyvatelné planety, tak jsme s hledáním dalších Zemí prakticky za vodou.

Bouřliví trpaslíci

Hvězdy typu červený trpaslík jsou ale zároveň problematické v tom, že jejich obyvatelné zóny se nachází mnohem blíže k jejich mateřským hvězdám než jak to známe z naší Sluneční soustavy. Otázkou je, jak moc nebezpečné to pro planety v obyvatelné zóně červených trpaslíků může být.

Vladimir Airapetian z Goddardova kosmického střediska NASA v Greenbeltu, Maryland a jeho spolupracovníci prostudovali vybrané mladé červené trpaslíky v Mléčné dráze. Zjistili, že mladí trpaslíci bývají velice bouřliví a skrápějí okolí spoustou tvrdého rentgenového a ultrafialového záření.

TIP: U červeného trpaslíka TRAPPIST-1 obíhají dvě kamenné planety s atmosférou

Badatelé se domnívají, že mohutné sluneční erupce mladých červených trpaslíků mohou atmosféry svých planet v obyvatelných zónách připravit o vodík, kyslík i další atomy či molekuly. Nezbývá než doufat, že se Airapetian s kolegy mýlí, anebo že tento jev nemusí fungovat vždy. Byla by ohromná škoda, kdyby planety červených trpaslíků byly naprosto neobyvatelné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Astrophysical Journal

  • Zdroj fotografií: NASA Goddard

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907