Kontaminované oční kapky mají v USA na svědomí další lidské životy

Infekce rezistentních bakterií, které se šíří prostřednictvím levných indických očních kapek, připravuje lidi o zrak i o život.

31.03.2023 - Stanislav MihulkaAmerická vládní agentura Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí CDC před několika týdny varovala před široce užívanými očními kapkami EzriCare Artificial Tears, které vyrábí indická farmaceutická společnost Global Pharma. Ukázalo se, že tyto oční kapky souvisejí s velmi rezistentním kmenem nebezpečné bakterie Pseudomonas aeruginosa.

Bohužel již došlo k tomu, že řada lidí kvůli těmto kapkám onemocněla závažnými infekcemi. V polovině března byla tato infekce diagnostikována u 68 pacientů v celkem 16 státech USA. Doposud osm lidí přišlo o zrak a dalším čtyřem pacientům museli lékaři chirurgicky vyjmout jedno okoJiž dříve zemřel kvůli nákaze z očních kapek jeden člověk. Nově se objevila další dvě úmrtí. Kontaminované oční kapky mají tedy na svědomí již tři lidské životy a není vyloučeno, že se počet obětí bude ještě dál zvyšovat.

Útok rezistentních pseudomonád 

Pseudomonas aeruginosa je velmi všestranná bakterie, která žije v mnoha různých prostředích, od destilované vody až po letecké palivo. Je známá tvorbou velmi odolných biofilmů, díky nimž přežívá i drsné metody dezinfekce. V tomto případě jde o kmen bakterie, který byl v USA zaznamenán vůbec poprvé. Je rezistentní nejen k antibiotikům karbapenemům, ale také k beta-laktamovým antibiotikům. Proto je infekce tímto kmenem, který dostal označení VIM-GES-CRPA obzvláště těžké léčit. 

TIP: Smrtící bakterie: Americký Wisconsin čelí epidemii se 17 mrtvými

Odborníci varují, že podobných případů bude jen přibývat. Zvláště pacienti s nízkými příjmy se uchylují k přípravkům, které pocházejí od ne zcela spolehlivých výrobců či distributorů. Vzhledem ke stále silnějším rezistencím se takové infekce mohou šířit, aniž bychom měli dostatek účinných prostředků k jejich léčbě.

Američtí distributoři indických kapek EzriCare mezitím stáhli dotčený produkt z trhu, přestože podle nich vyšetřování zatím neprokázalo přímou souvislost mezi očními kapkami a ohniskem nákazy.


Další články v sekci