Inteligentní straky: Zrcadlo je nenapálí

26.06.2013 - Jaroslav Petr

Schopnost vyhodnotit odraz v zrcadle jako sebe sama považovali vědci u zvířat vždy za vyspělou poznávací schopnost, která byla dosud prokázána pouze u velkých opic, delfínů a slonů. Nyní ji potvrdili i u strak


Reklama

Psycholog Helmut Prior a jeho kolegové z Goethovy Univerzity ve Frankfurtu však nyní dokázali, že ji mají i straky, jejichž mozek je zcela jinak strukturován než mozek savců. Celkem pět vybraných ptáků podstoupilo test v kleci se zrcátkem. V prvním kole jim byly přilepeny křiklavě zbarvené samolepící značky na místo, které mohly vidět pouze v zrcadle – těsně pod zobák. Při pohledu na svůj odraz se straky snažily samolepku pomocí zobáku a drápů odstranit. Když se jim to podařilo, zase se uklidnily. Ve druhém kole byly strakám na stejné místo připevněny černé samolepky, které nebyly na tmavém peří vidět. Straky se značek zbavit nesnažily, protože je neviděly v zrcadle.

Jednoduchým pokusem se tak prokázalo, že tito ptáci nepovažují svůj odraz v zrcadle za jiného jedince a že přítomnost samolepek na svém peří necítí. Studie Helmuta Priora přinesla překvapivé zjištění, že vlastní obraz na lesklé ploše dokážou rozpoznat i zvířata, kterým chybí neokortex, což je vývojově nejmladší část mozku, zodpovědná za rozum a logickou analýzu. Zdá se tedy, že pokročilé poznávací schopnosti se mohly rozvinout v samostatných vývojových liniích zcela nezávisle a odlišným způsobem, stejně jako se u savců a ptáků vyvinul mozek s rozdílnou strukturou. Další studie se pokusí ukázat, jak přesně tyto rozdílně strukturované typy mozku dospěly ke stejným schopnostem.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907