Krvavý odkaz Čachtické paní: Proč Erzebet Báthory čelila obvinění z týrání a vražd

Předek Erzebet Báthory prý v ečedském močále porazil draka, za kterýžto čin mohl on a jeho rod užívat v erbu symbolu tří dračích zubů. Mimo ně však Báthoryové zdědili i dračí povahu.

08.06.2018 - Jan Halm



Většina příslušníků pokrevní linie Báthoryů vykazovala sklony k tyranství, byli samolibí, pyšní a podle dobových svědectví prý i sexuálně zvrácení. Hrůzná legenda o tyrance-upírce Erzebet Báthory (1560–1614) měla tedy pro svůj vznik ideální živnou půdu.

Manžel postrachem Turků

Nespoutanost, tvrdost a snad i krutost však byly na místě. A rozhodně nešlo o výsady pouze Báthoryů. Uhry šestnáctého století se zmítaly ve válce s Osmanskou říší a šlechta musela udržet na uzdě nejen loupežné bandy tureckých vojáků, ale také vlastní poddané. Ferenc Nádasdy, který si patnáctiletou Erzebet (čili Alžbětu) vzal, proslul jako Černý Bej – postrach Turků. Lid na jeho panstvích se jej však děsil možná ještě víc než protivníci na bitevním poli. Přesto měl rád svoji ženu, která mu dala pět dětí. Když umíral, zapřísahal v dopise velké muže Uher, aby se o ni postarali.

Jedním z nich byl i Ferencův spolubojovník Juraj Thurzo, budoucí palatin, což je uherský titul pro správce království. Ten se však prosbě umírajícího zpronevěřil – se svými muži vtrhnul o Vánocích roku 1610 do Erzebetiny domácnosti na hradě Čachtice, aby ji obvinil z týrání a vražd nevinných dívek. Dal uvěznit čtyři z jejích služebníků, z nichž krutým mučením získal doznání hříchů, kterých se dopustili, ale především také těch, kterých se dopustila jejich paní.

Obviněna z týrání

A tak Helena Jó, Dorota Szentesová, Katarína Benecká a Ján Ujváry vypověděli, že se jejich paní sadisticky vyžívala v týrání mladých dívek. Označili i místa, kde měla ležet pochovaná těla. A Ujváry doznal, že se jeho paní chystala k vraždě palatina Thurza, a dokonce samotného krále Matyáše. Poslední obvinění mohlo váženou a mocnou šlechtičnu Erzebet stát hlavu. Muselo by jej však potvrdit sedm šlechticů, hlas pokřiveného sluhy byl tedy příliš málo. Naštěstí pro Čachtickou paní.

TIP: Krvelačná hraběnka: Byla Alžběta Báthoryová štvancem svých genů?

Erzebet byla z rozkazu palatina uvězněna na svém hradě v Čachticích, kde o čtyři roky později zemřela. Krvavý odkaz hraběnky a podivné události během jejího zadržení a následného uvěznění však dodnes vzbuzují celou řadu otázek.

  • Zdroj textu

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci