Krvelačná hraběnka: Byla Alžběta Báthoryová štvancem svých genů?

Poháněly ruku čachtické paní sadistické choutky, nebo se stala obětí incestního dědictví?
Je vzdělaná a krásná. Alžběta Báthoryová (1560–1614) je prý touhou po věčném mládí naprosto posedlá. V každé komnatě má zrcadlo. S různými lektvary a mastmi jí pomáhá i vyhlášená vědma Darvulie. Nezůstane však jen u omlazovacích mastí. Hraběnka se prý koupe v krvi mladých panen. Pije jejich krev. A to zdaleka není vše. Čachtická paní se totiž dle zvěstí v mučení svých obětí vyžívá.

Přebornice v tortuře

V roce 1610 je Alžběta údajně přistižena palatinem Jurajem Turzem při mučení. A je soud! Vypovídají nejbližší z řad služebných, kteří se mučení dívek účastnili. Co provádí tato zrůdná žena nevinným dívkám? Rozpálenou lžíci či minci jim přitlačuje k tělu. Vpichuje jim špendlíky do rtů, propichuje prsty. Vytrhává zuby. Zašívá ústa, aby nebyl slyšet jejich křik. Bije je, kope, bičuje. Přirození jim opaluje svíčkou! „Když byla paní nemocná, že nemohla nikoho bít, přitáhla si děvčata k sobě a kusy masa jim zuby vytrhávala z tváří a ramene,“ říká služebná Dora Sentešová. A Jan Ujáry zvaný Ficko doplňuje: „Paní jim dva ukazováky strčila do úst a tak dlouho jim je roztahovala, dokud se netrhala.“ Kde se v ní ta krutost bere? Jak může vzdělaná a zralá žena provádět takovéto zrůdnosti? Byla duševně nemocná?

Udržet si moc!

Jak to začalo? Vdávala se v patnácti letech. Za svého bratrance Františka II. Nádasdyho! Z lásky? Ale kdepak! Rod Báthoryů je proslulý tím, že se o majetek a moc nedělí. Na denním pořádku jsou tedy sňatky mezi blízkými či vzdálenými příbuznými. Vždyť i Alžbětina matka, Anna Báthoryová je zároveň sestřenicí svého manžela Juraje Báthoryho. Jenže podobné sňatky vedou k degeneraci rodu.

Většinu jeho členů pak charakterizují výstřední povahové vlastnosti, samolibost, tyranství či sexuální zvrácenosti. Prý jsou mezi nimi i vyznavači ďábla, sadisté, či vážně nemocní. Mnozí trpěli epilepsií a dnou. Už sedmihradský kníže, Alžbětin bratranec, prý nechá k smrti umučit několik desítek svých poddaných. Jen pro vlastní potěšení! Její bratr, Štěpán Báthory má zas pověst alkoholika a tyrana. Štěpán III. Báthory, Alžbětin strýc, trpí šílenými záchvaty epilepsie. A na závěr zrůdná tetička Klára. Říká se o ní, že je bisexuální sadistka. A zavraždila svého manžela. Tu Alžběta velmi často naštěvuje, když má manžela ve válce. Klára prý hraběnku zasvětí do tajů lesbické lásky a naučí ji prvním mučícím praktikám. 

Vše tedy nasvědčuje tomu, že se nebohá Alžběta stala obětí svých genů. A evidentně ji ani neměl kdo krotit. Její muž byl totiž ze stejného soudku. Také Báthory. Když Nádasdyho vojsko vyhraje boj s Turky, hrabě prý tancuje s mrtvolami svých nepřátel. Jejich useknuté hlavy vyhazuje vysoko do vzduchu. Ano, o sadistických úchylkách své ženy ví. Sám se mučení občas dokonce účastní. 

  • Zdroj textu

    Otazníky historie 7/2012

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci