Lékaři zjistili, co snižuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby

U Parkinsonovy choroby stále přesně nevíme, co je její příčinou ani jak ji léčit. Studie dánských odborníků přinesla v tomto směru velké překvapení

22.02.2022 - Stanislav Mihulka



Parkinsonova choroba je devastující neurodegenerativní onemocnění, které se obvykle objevuje ve vyšším věku a závažně postihuje zdraví a ohrožuje život pacienta. Například v České republice podle údajů z roku 2020 touto nemocí trpělo asi 10 až 15 tisíc lidí. Odborníci přitom stále s určitostí nevědí, co je příčinou nemoci ani jak ji účinně léčit.

V podobných případech se vědci a lékaři hledají různá vodítka, která by nás mohla navést k příčinám choroby a možná i k úspěšné léčbě. Snažili se o to i dánští odborníci, které vedl Jens Sundbøll z Univerzitní nemocnice v Aarhusu. Nakonec dospěli k závěru, který bude pro mnohé překvapením. Jako významný faktor, který snižuje riziko rozvoje Parkinsonovy choroby, se totiž ukázalo prodělání infarktu myokardu.

Infarkt snižuje riziko Parkinsona

Čísla jsou přitom výmluvná. Kdo prodělal infarkt, má přibližně o 20 procent nižší šanci, že se u něj objeví Parkinsonova nemoc. Badatelé vycházeli z analýzy 181 994 pacientů dánského zdravotního systému, které mezi lety 1995 a 2016 postihl infarkt. Analýza rovněž zahrnula 909 970 osob bez infarktu.

TIP: Zdravé osvěžení: Pití kávy snižuje riziko Alzheimera i Parkinsona

Teď ještě zbývá přijít na to, jaké faktory jsou za „pozitivní“ vliv infarktu na prevenci Parkinsona zodpovědné. Nebude to snadné, protože infarkt i Parkinsonova choroba souvisejí s celou řadou složitě propojených faktorů. Pro vědce byl objevený vztah mezi infarktem a Parkinsonem nečekaný. Jak říká Sundbøll: „V dřívějším výzkumu jsme zjistili, že po infarktu vzrůstá riziko neurovaskulárních komplikací, jako je třeba cévní mozková příhoda. Proto bylo citelné snížení rizika Parkinsonovy nemoci po infarktu poměrně překvapující.


Další články v sekci