Lékaři zjistili, co snižuje riziko vzniku Parkinsonovy choroby

22.02.2022 - Stanislav Mihulka

U Parkinsonovy choroby stále přesně nevíme, co je její příčinou ani jak ji léčit. Studie dánských odborníků přinesla v tomto směru velké překvapení

<p>Podle dánských odborníků snižuje infarktu myokardu riziko vzniku Parkinsonovy choroby.</p>

Podle dánských odborníků snižuje infarktu myokardu riziko vzniku Parkinsonovy choroby.


Reklama

Parkinsonova choroba je devastující neurodegenerativní onemocnění, které se obvykle objevuje ve vyšším věku a závažně postihuje zdraví a ohrožuje život pacienta. Například v České republice podle údajů z roku 2020 touto nemocí trpělo asi 10 až 15 tisíc lidí. Odborníci přitom stále s určitostí nevědí, co je příčinou nemoci ani jak ji účinně léčit.

V podobných případech se vědci a lékaři hledají různá vodítka, která by nás mohla navést k příčinám choroby a možná i k úspěšné léčbě. Snažili se o to i dánští odborníci, které vedl Jens Sundbøll z Univerzitní nemocnice v Aarhusu. Nakonec dospěli k závěru, který bude pro mnohé překvapením. Jako významný faktor, který snižuje riziko rozvoje Parkinsonovy choroby, se totiž ukázalo prodělání infarktu myokardu.

Infarkt snižuje riziko Parkinsona

Čísla jsou přitom výmluvná. Kdo prodělal infarkt, má přibližně o 20 procent nižší šanci, že se u něj objeví Parkinsonova nemoc. Badatelé vycházeli z analýzy 181 994 pacientů dánského zdravotního systému, které mezi lety 1995 a 2016 postihl infarkt. Analýza rovněž zahrnula 909 970 osob bez infarktu.

TIP: Zdravé osvěžení: Pití kávy snižuje riziko Alzheimera i Parkinsona

Teď ještě zbývá přijít na to, jaké faktory jsou za „pozitivní“ vliv infarktu na prevenci Parkinsona zodpovědné. Nebude to snadné, protože infarkt i Parkinsonova choroba souvisejí s celou řadou složitě propojených faktorů. Pro vědce byl objevený vztah mezi infarktem a Parkinsonem nečekaný. Jak říká Sundbøll: „V dřívějším výzkumu jsme zjistili, že po infarktu vzrůstá riziko neurovaskulárních komplikací, jako je třeba cévní mozková příhoda. Proto bylo citelné snížení rizika Parkinsonovy nemoci po infarktu poměrně překvapující.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907