Marsovská analema: Cesta Slunce po obloze Rudé planety

17.06.2020 - Petr Broža



Během své 15 let trvající mise pořizoval rover Opportunity každý třetí den v 11:03 hodin snímek marsovské oblohy. Výsledkem této časosběrné anabáze je marsovká analema – křivka, která ukazuje cestu Slunce po obloze v průběhu marsovského roku trvajícího trvá 668 solů (marsovských dní).

Na tomto obrázku je analema pořízená v rozmezí 16. července 2006 a 2. června 2008 objektivem s rybím okem, který zabírá celou oblohu včetně horizontu. Okolo analemy je na obrázku začerněno, aby byla lépe vidět pozice Slunce.

Zatímco na Zemi má analema tvar osmičky, jak se Slunce pohybuje na obloze ze slunovratů do rovnodenností, na Marsu má tvar spíše hrušky vzhledem k více eliptické dráze na cestě okolo Slunce (při podobně nakloněné ose). Když je Mars dále od Slunce, pohybuje se na obloze pomaleji (nahoře). Naopak, když je blíže, pohybuje se rychleji (dole).

TIP: Vrací se Slunce každý den na stejné místo na obloze?

Analema se objevuje i na dalších planetách Sluneční soustavy. Její tvar závisí na oběžných a rotačních parametrech jednotlivých planet. Nejpodobnější tvar marsovské analemy má Saturn. Na Jupiteru má analema tvar elipsy a na Zemi, Uranu a Neptunu tvar osmičky.

Pro Merkur a Venuši klasická analema neexistuje – je to kvůli spin-orbitální rezonanci Merkuru (každý den trvá přesně dva roky) a velmi dlouhému dni (v porovnání s délkou roku) na Venuši.


Další články v sekci