Matka všech silnic: Legendární Route 66 je symbolem cesty za americkým snem

Takřka přes celé Spojené státy kdysi vedla legendární silnice Route 66. V průběhu let ji sice nahradily mezistátní dálnice, na dávnou komunikaci se však nezapomnělo: Stala se národním monumentem a dodnes láká davy

04.09.2022 - Ivo Brodský



Heslo „cesta je cíl“ platí na ikonické Route 66 vedoucí z Chicaga do Los Angeles víc než kdekoliv jinde. Spisovatel John Steinbeck ji nazval „matkou všech cest“ a v myslích mnoha obyvatel Spojených států existuje jako „hlavní silnice Ameriky“.

Již krátce po otevření v roce 1926 získala charakter legendy: Šlo totiž o asfaltem vydlážděnou touhu po svobodě a lepším životě, symbol amerického snu. Po prašných stezkách pionýrů a propojení kontinentu kolejemi představovala další trasu na západ v duchu jakéhosi osudového předurčení, které se stalo hnací silou americké osídlovací historie.

Říká se, že by měl každý Američan Route 66 aspoň jednou projet. Měří celkem 3 943 kilometrů a vede skrz osm států USA: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomu, Texas, Nové Mexiko, Arizonu a Kalifornii. Nejkratší úsek v délce 21 kilometrů protíná Kansas, zatímco nejdelší se 784 kilometry leží v Novém Mexiku. Silnice se nevyhýbá indiánským územím ani Mohavské poušti a zasahuje do tří časových pásem. Její průjezd si tak žádá minimálně 14 dní. 

Doma u Simpsonů

Pokud hodláte vyrazit z východu, zamiřte do státu Illinois, kde v Chicagu najedete na Adams Street a vydáte se západním směrem. Známé hnědé cedule s číslem 66 vás nejprve zavedou do města Pontiac, kde se nachází pozoruhodná síň slávy a muzeum Asociace Route 66, s artefakty z celé historie legendární silnice. V McLeanu pak můžete zavítat do restaurace Dixie Travel Plaza, která se stará o apetit projíždějících řidičů již od roku 1928. 

Nezapomeňte se zastavit také ve Springfieldu, kde pobýval Abraham Lincoln předtím, než se stal prezidentem: Najdete tam jak jeho bývalý dům, tak hrob. A prý ve městě žije i slavná televizní rodina Simpsonových… Poté už přejedete přes řeku Mississippi do missourské metropole St. Louis.

Ve stopách desperátů

Když prezident Thomas Jefferson koupil roku 1803 od Napoleona tehdejší Louisianu, území USA se ze dne na den zdvojnásobilo a St. Louis se stalo vstupní bránou na západ. Symbol města tvoří mohutný ocelový pomník Gateway Arch, z jehož vrcholku ve výši téměř 200 metrů se otevírá úžasný pohled na město i řeku, po které plují kolesové parníky jako z dob Marka Twaina. 

Asi sto kilometrů za metropolí můžete zavítat do nádherných krápníkových jeskyní Meramec Caverns, kde se prý kdysi ukrýval známý desperát Jessie James. A z následujících měst na trase stojí za zastávku přinejmenším Cuba – již od roku 1936 tam totiž funguje legendární Wagon Wheel Motel

Dvě kila masa

Rovinatým Kansasem sice projedete mrknutím oka, ale pokud toužíte po suvenýru, můžete se poohlédnout v rivertonském obchodě Eisler Brothers Old Riverton Store: Stojí na stejném místě a s toutéž fasádou už 98 let, což představuje na americké poměry vskutku metuzalémský věk. Z autentických regálů si tam vyberete dárky i veteš, která se vztahuje k historii silnice. A budete-li mít žízeň, snadno se zchladíte colou s červeným štítkem z prastaré lednice – tak jako téměř před sto lety. 

V texaském Amarillu rozhodně nesmíte minout Big Texan Steak Ranch, který proslul následující nabídkou: Kdo dokáže během hodiny spořádat gigantický, více než dvoukilový steak s oblohou, dostane svých 72 dolarů neboli asi 1 700 Kč zpět. Jakkoliv se tento velmi americký úkol může jevit nesplnitelný, od roku 1960 ho zdolalo téměř deset tisíc lidí, kteří jsou také zvěčněni na tabuli slávy. A rekordní čas? Sedmnáct minut. 

V Novém Mexiku

Kousek za hranicemi Nového Mexika si v Tucumcari jistě vyberete k noclehu jeden z mnoha hotelů. A mimo jiné můžete využít fakt, že se nacházíte v indiánské oblasti, kde vzniklo několik rezervací s původním obyvatelstvem země. 

Pokud absolvujete malou zajížďku, najdete v Santa Fe nejstarší evropské osídlení na západ od Mississippi, kde se po čtyři staletí mísí španělská a indiánská architektura v překvapivých kombinacích. K vidění jsou jak tradiční puebla a haciendy, tak „americká gotika“: Můžete ji obdivovat na místních svatostáncích, které vypadají jako vystřižené z venkovských oblastí v Apeninách. 

Zlé země

Následující stovky kilometrů Arizonou zahrnují také nejdelší souvislý úsek původní Route 66. Hned za hranicemi vás navíc přivítají dva přírodní skvosty, a sice národní parky Petrified Forest a Painted Desert. Jejich plocha v součtu dosahuje téměř 900 kilometrů čtverečních a dostaly příhodné lidové jméno „Badlands“, doslova „zlé země“

Vyprahlá krajina tvořená výhradně holými kopci, stržemi, soutěskami a drolícími se skalními útvary ovšem také mimořádně lahodí oku a láká turisty na téměř mimozemský zážitek. Utvářela se před 60 miliony let, kdy tektonické síly vytlačily coloradské plató vzhůru a prudké větry erodovaly měkkou horní vrstvu. Dnes tak v místě narazíte na typicky rudé podloží, ukrývající bezpočet zkamenělin stromů i zvířat. 

Za sluncem a vínem

Přes řeku Colorado se už dostanete na území Kalifornie, kde vás čeká asi 260 kilometrů Mohavskou pouští. A až vás nekonečné vyprahlé scenérie unaví, čeká vás konečně svěží výhled: Za Victorville, po překonání poslední horské překážky Cajon Pass, se otevře brána do kraje pomerančů, vína a zeleně. V létě si tam užijete spoustu slunce, přestože ani v lednu jeho svit neklesá pod úroveň, na kterou se například Praha „zmůže“ ve vrcholícím létě.

TIP: New Orleans: Mekku světového jazzu koupil prezident Jefferson od Napoleona

Skvělé podmínky udělaly z Kalifornie centrum vína, kde ve 4 200 podnicích vzniká 81 % americké produkce. Jde o skutečně gigantický byznys: plocha tamních vinic přesahuje 257 tisíc hektarů, což je 14krát víc než v celém Česku. Odkazy na ušlechtilý nápoj najdete na každém kroku a podél cesty uvidíte nabídky nespočtu vinařství, která můžete navštívit a ochutnat poklady z jejich sklepů. Tím však romantika končí: Od San Bernardina už následuje souvislá aglomerace, vedoucí až do Los Angeles. Route 66 se tam sice uzavírá, ale vaše cesta za slávou a bohatstvím na americkém západě teprve začíná… 

Vzhůru do pouště 

Coby cestovatelé jistě uvítáte, že lze auto v USA půjčit za velmi příznivou cenu. Počítejte však s tím, že za jeho vrácení na vzdálené pobočce – třeba i v jiném státě – si připlatíte. Je také lepší si vůz objednat předem než vše zařizovat až na místě. Benzin je v Americe levnější než v Evropě, čerpacích i servisních stanic naleznete podél trasy Route 66 dost a případné opravy zahrnuje cena za půjčení automobilu. S plnou nádrží se doporučuje vyjet hlavně do Mohavské pouště. Z motelů po cestě si budete moct doslova vybírat, objednávky předem nejsou nutné. 


Další články v sekci