Můžeme v kosmu objevit pozůstatek Velkého třesku?

14.12.2019 - Michal Švanda

<p>V modrých vláknech spojujících (oranžové) galaxie se ukrývají vzácné kapsy panenských plynů – pozůstatků Velkého třesku, které „neznečistily“ hvězdné exploze (viditelné jako kruhové rázové vlny kolem některých oranžových bodů)</p>

V modrých vláknech spojujících (oranžové) galaxie se ukrývají vzácné kapsy panenských plynů – pozůstatků Velkého třesku, které „neznečistily“ hvězdné exploze (viditelné jako kruhové rázové vlny kolem některých oranžových bodů)


Reklama

Pozůstatek po Velkém třesku, třeba ve formě nějakého odlesku gigantické exploze, přirozeně objevit nemůžeme. Zdá se však, že se ve vesmíru nacházejí přinejmenším oblasti, jež zůstaly prakticky netknuté po značnou část jeho existence. Jsou velice vzácné, neboť již zhruba 700 milionů let po Velkém třesku se v kosmu objevily první hvězdy a v procesu nukleosyntézy v nich začaly vznikat těžší chemické prvky. Zmíněné stálice typicky vybuchovaly jako supernovy a obohatily (z našeho pohledu „zašpinily“) své široké okolí. Ve vesmíru tak dnes prakticky nenajdeme plyn, který by neznečistily produkty hvězdné nukleosyntézy. 

TIP: Většina nejtěžších prvků ve vesmíru vznikla v discích kolem zhroucených hvězd

Některá pozorování však naznačují, že takové nedotčené oblasti přesto existují. Astronomové využili záření vzdálených kvazarů, jež prochází přes plyn v popředí. Ten nechává v záření kvazaru odezvu ve formě spektrálních čar, jejichž charakter závisí na chemickém složení. Z pozorování vyplývá, že známe přinejmenším tři lokality, kde je zastoupení prvků těžších než helium velmi nízké, 10 000× menší než u Slunce – i v jeho případě jsou přitom těžších prvků necelá 2 %. Dané oblasti by tedy mohly představovat regiony s panenským plynem, s vlastnostmi odpovídajícími látce vzniklé při Velkém třesku.   

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907