Náhražky kuchyňské soli by mohly zachránit miliony životů ročně

06.09.2021 - Stanislav Mihulka

Lidé rádi solí, ale sodík z kuchyňské soli ohrožuje zdraví. Řešením by bylo používat náhražky soli, které namísto sodíku obsahují draslík

<p>Krystaly karnalitu, jedné z možných náhražek kuchyňské soli</p>

Krystaly karnalitu, jedné z možných náhražek kuchyňské soli


Reklama

Kuchyňská sůl je látka, která na nás nastražila past. V kuchyni je velmi užitečná a používáme ji k přípravě mnoha pokrmů. Zároveň se ukázalo, že je pro nás ve větším množství nebezpečná, přesněji řečeno je pro nás nebezpečný sodík z kuchyňské soli, tedy alkalický kov, jehož zvýšené množství v potravě souvisí s větším rizikem kardiovaskulárních potíží.

Aby to nebylo moc jednoduché, odborníci zjistili, že další alkalický kov, draslík, je pro nás zdravotně naopak významný. Nedostatek draslíku v potravě vede k problémům s krevním tlakem. Naštěstí existuje elegantní řešení, které řeší oba dva zmíněné problémy, jak se sodíkem, tak i s draslíkem, najednou. Stačí nahradit kuchyňskou sůl při přípravě jídel některou z náhražek soli. Jde o minerály s podobnou chutí jako sůl, které ale neobsahují sodík nýbrž draslík. Příkladem může být karnalit, kainit nebo sylvín. Takové náhražky jsou jen o něco málo něco dražší než tradiční sůl.

Náhražky soli pro zdraví

Bruce Neal z australského George Institute for Global Health a jeho spolupracovníci nedávno uveřejnili závěry první rozsáhlé klinické studie, která hodnotila vliv nahrazení kuchyňské soli její náhražkou na lidské zdraví. Výzkum zahrnoval přes 20 tisíc čínských vesničanů s průměrným věkem 65 let, které badatelé sledovali po několik let.

TIP: Přesolené Česko: Přílišné solení skutečně oslabuje imunitní systém

Výsledky výzkumu přesvědčivě potvrdily, že používání náhražky soli citelně snižuje riziko mrtvice, kardiovaskulárních problémů i úmrtí. Badatelé došli k závěru, že nahrazení kuchyňské soli jejími náhražkami s draslíkem by ročně na celé planetě zachránilo miliony lidských životů.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907