Vědci si pro nový polymerový materiál vypůjčili schopnosti žížal. Uplatnění má najít například v medicíně
I když se možná žížal štítíte, tak musíte uznat, že jsou vlastně dost čisté. Navzdory tomu, že celý život prolézají hlínou, bahnem a všemi možnými nečistotami, co jich jenom v půdě je. Jejich tajemství spočívá v tom, že žížaly neustále vylučují sliz, který jako lubrikant chrání tělo žížaly před nečistotami.
Němečtí materiáloví vědci žížaly dobře znají a vypůjčili si jejich trik pro svůj nový materiál. Je to pružný polymer, který je plný drobných pórů a obsahuje kapičky silikonového oleje. Tento olej za normálních okolností zůstává uvnitř materiálu. Pokud je ale vystavený působení tlaku, tak kapičky oleje změní tvar a proniknou skrz póry na povrch materiálu.
TIP: Vědci vyvinuli materiál, který mění barvu jako chameleóní kůže
Tímto způsobem se neustále obnovuje vrstva lubrikantu na povrchu materiálu, který je díky tomu stále kluzký. Stejně jako žížaly i tento materiál není úplně hladký, ale je ve skutečnosti hrubý, protože pak je vrstva lubrikantu tlustší a vydrží na materiálu podstatně déle. Nový materiál by mohl nalézt využití všude tam, kde objekty musí po něčem klouzat anebo pronikat pevným prostředím. Uplatnit by se mohl i v biomedicíně, protože neustále obnovovaná povrchová vrstva by byla prakticky bez nárostů bakterií.
Leibniz Institute for New Materials, Advanced Materials
RevueSoutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)
VesmírMars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)
VálkaSamohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolny, CC0)