Noční směna pro heliostaty: Solární zrcadla by v noci mohla lovit planetky

Heliostaty solárních elektráren by bylo možné jednoduše upravit pro pátrání po blízkozemních planetkách nebo třeba i satelitech na oběžné dráze.

28.07.2025 - Stanislav Mihulka


Heliostaty jsou zrcadla, která odrážejí sluneční záření tak, aby odraz směřoval na stále stejné místo, bez ohledu na pohyb Slunce po obloze. V současnosti se využívají v solárních elektrárnách, a také v solárních teleskopech. Během noci nemají heliostaty vůbec nic na práci. To by se ale teď mohlo změnit.

John Sandusky z Národních laboratoří Sandia ministerstva energetiky USA přichází se zajímavým nápadem, před časem zveřejněným v odborném časopise Unconventional Imaging, Sensing, and Adaptive Optic, který by mohl heliostatům vdechnout život i v noci.

Zrcadla pro detekci planetek

Sandusky navrhuje, že by heliostaty se svými velkými zrcadly mohly pomoci s lovem planetek. Vlastně by to mohla být významná pomoc při hledání blízkozemních objektů, navíc relativně malými náklady. Je pochopitelně v zájmu lidstva, abychom měli o blízkozemních objektech co největší přehled. Minimálně kvůli riziku, které představují pro celou planetu.

V dnešní době se většina úsilí „planetární obrany“ soustředí na pozorování teleskopy různých observatoří, které pořizují snímky hvězd a galaxií. Na těchto snímcích se občas objevují šmouhy, které odpovídají pohybu planetek. Tato metoda je přesná, ale je velmi časově náročná a závisí na snímkování oblohy pro jiné účely.

Oproti tomu heliostaty solárních elektráren sledují celé noci oblohu bez užitku. Mohou přitom podle Sanduskyho zachytit nesmírně malá množství (femtowatty) slunečního záření, která se odrážejí od planetek. Podle vědce by stačilo upravit software heliostatů na noční provoz a tyto systémy by mohly detekovat prolétající planetky. Projekt, pokud bude dotažený do konce, by mohl zajímat i americké vesmírné síly, protože ho lze využít pro detekci cizích satelitů.


Další články v sekci