Autonomní požární dron EHang 216F bude zasahovat u požárů výškových budov ve městech
Čínská společnost EHang patří mezi nejznámější výrobce aerotaxíků a dronů, které slouží k přepravě pasažérů či nákladu. Teď firma představila novou variantu svého úspěšného dronu EHang 216F, která rozšiřuje možnosti využití stroje i pro hašení požárů. Dron, který původně sloužil k dopravě lidí, se v této variantě stal autonomním. Je určený především k rychlým zásahům ve vysokých budovách, které může hasit v okruhu 5 kilometrů od své základny.
EHang 216F může nést při jednom operačním letu až 150 litrů hasící pěny a 6 hasících pum. Dron má k dispozici kameru, s jejíž pomocí lokalizuje oheň. Když dorazí na místo požáru budovy, tak s využitím laserového naváděcího systému prorazí případné okno, svrhne hasící pumy, a pak použijí hasící pěnu.
TIP: Dvojice autonomních robotů pomůže hasičům s riskantními požáry
V Číně je v dnešní době mnoho vysokých budov. V roce 2019 v Číně propuklo asi 233 tisíc hlášených požárů, z nichž se téměř 7 tisíc odehrálo ve výškových budovách. Hasit takové požáry je vždy obtížné a často je také problematické se k nim dostat, protože se nacházejí v rušných centrech měst. Autonomní požární dron to má mnohem snazší. Létá až do výšky 600 metrů, čímž by měl zvládnout velkou většinu požárů ve výškových budovách.
VědaPitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana Pavlova, CC BY-SA 4.0)
VálkaZ nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)
ZajímavostiČlánek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemian, CC0)