Dvojice autonomních robotů pomůže hasičům s riskantními požáry

27.03.2019 - Stanislav Mihulka

Firefighting Robot System by mohl hasit dramatické požáry v ropných závodech a na podobných místech

<p>Water Cannon Robot může zalít požár 4 tisíci litry vody za minutu</p>

Water Cannon Robot může zalít požár 4 tisíci litry vody za minutu


Reklama

 

Japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries už má svoje zkušenosti s vývojem robotů pro náročná prostředí a dějiště různých katastrof. Jejich roboti se objevili v troskách jaderné elektrárny ve Fukušimě a jsou mezi nimi i specialisté na práci v prostředí plném nebezpečného plynu.

Teď Mitsubishi Heavy Industries postavili párek autonomních robotů hasičů. Pracují jako tým a měli by být nasazováni do situací, kdy je požár příliš nebezpečný pro lidské hasiče, jako jsou divoké požáry ropných závodů. Water Cannon Robot je prostě robotické vodní dělo, které vypálí 4 tisíce litrů vody anebo pěny za minutu. Jeho parťákem je Hose Extension Robot, který pro vodní dělo obsluhuje 300 metrů přídavné požární hadice.

TIP: Dálkově řízený robotický hasič WALK-MAN si poradí s nebezpečným požárem

Oba dva tito roboti tvoří společně s průzkumným robotem a řídicím systémem kompletní Firefighting Robot System. Roboti mají k dispozici GPS navigaci a laserové senzory, s jejichž pomocí se při hašení sami navigují. Zatím není jasné, kdy bude Firefighting Robot Systém k dispozici na trhu. Nedávno ho ale představili veřejnosti na půdě japonského institutu National Research Institute of Fire and Disaster v Tokiu. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907