Reklama


Dvojice autonomních robotů pomůže hasičům s riskantními požáry

27.03.2019 - Stanislav Mihulka

Firefighting Robot System by mohl hasit dramatické požáry v ropných závodech a na podobných místech

<p>Water Cannon Robot může zalít požár 4 tisíci litry vody za minutu</p>

Water Cannon Robot může zalít požár 4 tisíci litry vody za minutu


Reklama

 

Japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries už má svoje zkušenosti s vývojem robotů pro náročná prostředí a dějiště různých katastrof. Jejich roboti se objevili v troskách jaderné elektrárny ve Fukušimě a jsou mezi nimi i specialisté na práci v prostředí plném nebezpečného plynu.

Teď Mitsubishi Heavy Industries postavili párek autonomních robotů hasičů. Pracují jako tým a měli by být nasazováni do situací, kdy je požár příliš nebezpečný pro lidské hasiče, jako jsou divoké požáry ropných závodů. Water Cannon Robot je prostě robotické vodní dělo, které vypálí 4 tisíce litrů vody anebo pěny za minutu. Jeho parťákem je Hose Extension Robot, který pro vodní dělo obsluhuje 300 metrů přídavné požární hadice.

TIP: Dálkově řízený robotický hasič WALK-MAN si poradí s nebezpečným požárem

Oba dva tito roboti tvoří společně s průzkumným robotem a řídicím systémem kompletní Firefighting Robot System. Roboti mají k dispozici GPS navigaci a laserové senzory, s jejichž pomocí se při hašení sami navigují. Zatím není jasné, kdy bude Firefighting Robot Systém k dispozici na trhu. Nedávno ho ale představili veřejnosti na půdě japonského institutu National Research Institute of Fire and Disaster v Tokiu. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lovci mamutů se vyhýbali studeným jeskyním – naopak si stavěli teplé domy, kde mohli chodit polonazí.

Zajímavosti

Jed vylučovaný ropuchou coloradskou, která dorůstá až do délky 19 centimetrů a živí se mimo jiné i malými hlodavci, způsobuje intenzivní psychedelické stavy.

Věda

Škola má být zábava

A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.

Revue

Ultrafialové ultra hluboké pole z roku 2014

Vesmír

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.

Válka

Římský palác Farnese na dobové rytině. Takhle mohl vypadat, když si ho chodil prohlížet Ferdinand August na své druhé kavalírské cestě.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907