Objevy stříbrných mincí v Nové Anglii zřejmě souvisí s velkým zločinem historie

25.04.2021 - Stanislav Mihulka

Stříbrné arabské mince, objevené na východním pobřeží USA, možná pocházejí ze slavného pirátského pokladu, uloupeného mogulským vládcům

<p>Nalezená arabská stříbrná mince, která zřejmě pochází z pokladu lodi Ganj-i-sawai.</p>

Nalezená arabská stříbrná mince, která zřejmě pochází z pokladu lodi Ganj-i-sawai.


Reklama

Amatérský archeolog Jim Bailey objevil v roce 2014 na ostrově Aquidneck pomocí detektoru kovů vzácnou stříbrnou minci arabského původu. Od té doby bylo na východním pobřeží USA v oblasti Rhode Islandu nalezeno víc než tucet takových mincí. Podle odborníků by mohlo jít o stopy jednoho z největších zločinů historie.

Tímto zločinem by podle všeho mohl být útok pětice pirátských lodí z roku 1695, kterým velel slavný pirát Henry Every. Cílem pirátů byla flotila Mughalské (čili Mogulské) říše s lodí Ganj-i-sawai. Ta se plavila z Jemenu do Indie a podle toho co o ní víme, převážela drahocený náklad. Útok se zdařil a piráti si rozdělili zlato, stříbro a drahokamy, jejichž hodnota by dnes mohla činit až 130 milionů dolarů (asi 2,8 miliardy Kč).

Hon na piráta

Pirátský útok poškodil zájmy britské Východoindické společnosti, která přiměla anglického krále Viléma III. Oranžského, aby zorganizoval první mezinárodní hon na zločince, tedy na Everyho a jeho kumpány. Piráti proklouzli a Every poté odplul na své vlajkové lodi Fancy do Karibiku, kde později zmizel. Většina cenností byla zřejmě roztavena či rozebrána, aby piráti zamaskovali jejich původ. Část mincí ale zřejmě piráti používali při nákupech.

TIP: Vrak obchodní lodi ze 17. století vydal archeologům své poklady

Názory specialistů na objevené mince se různí. Bailey každopádně uvádí, že letopočty či jména vládců, které jsou uvedené na některých ze zmíněných stříbrných mincí, jsou staršího data než 1695, kdy Every získal poklad lodi Ganj-i-sawai. Ať už ale jde o Everyho mince či nikoliv, pro archeology jsou tyto artefakty vzrušujícím obrazem napínavé historie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Pláž v městečku Key West se nachází v těsné blízkosti vojenské základny.

Cestování

Král Hollywoodu prožil lásku, kterou ukončila až smrt.

Historie

Na objevu ORC se podílela soustava radioteleskopů ASKAP v Západní Austrálii.

Vesmír

Dlouhodobý pokus se samečky zebřiček pestrých (Taeniopygia guttata) ukázal, že ptáci se zpěvu nejen učí, ale do značné míry jej mají zakódovaný v genech.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907