V roce 1684 se u Anglie potopila loď Schiedam s napínavou historií
U pobřeží Velké Británie se během historie potopila spousta lodí. Proto není divu, že se tam vypráví mnoho legend o tajuplných vracích, dobrodružstvích i pirátech. Občas tyto legendy ožívají, protože moře u britských ostrovů ještě stále nevydalo všechna svá tajemství.
Holandskou vyzbrojenou obchodní loď jménem Schiedam, která se u pobřeží Cornwallu potopila v roce 1684 během bouře, objevili potápěči již v roce 1971. Vrak lodi se tam nachází v hloubce 4 až 7 metrů. Nedávné prudké bouřky odhalily další části tohoto vraku i něco z původního nákladu lodi. Na své poslední cestě vezla převážně munici pro britskou posádku v severní Africe. Mezi novými objevy jsou ruční granáty ze 17. století a také dekorativní mramor. Odborníci odhadují, že v písku v okolí vraku může být pohřbeno ještě 15 železných děl a mnoho dalšíc věcí.
TIP: Vědci objevili v Černém moři vraky 40 lodí z dob osmanské a byzantské říše
Příběh lodi Schiedam je plný dobrodružství. Původně byla lodí Nizozemské Východoindické společnosti a podílela se na obchodu s Indií a Jihovýchodní Asií. V roce 1683 se lodi zmocnili piráti a na krátký čas se z ní stalo pirátské plavidlo. Brzy poté byl Schiedam zabaven anglickou posádkou a své poslední dny na hladině oceánu loď strávila jako transportní plavidlo anglického Královského námořnictva.
Live Science
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)