Vědci objevili v Černém moři vraky 40 lodí z dob osmanské a byzantské říše

Britští vědci objevili více než 40 vraků na dně Černého moře. K výjimečnému nálezu jim dopomohla náhoda a moderní technologie

06.01.2017 - redakce 100+1Původně chtěla skupina vědců z univerzity v Southamptonu jen zmapovat, jakým způsobem kolísá hladina vody v Černém moři. Na konci jejich expedice je archeologický nález, jaký nemá obdoby. 

Když vědci pomocí moderní technologie trojrozměrného zobrazování zmapovali dno Černého moře, objevili zachovalé vraky nejméně 40 lodí pocházející z dob osmanské a byzantské říše. „Nemohli jsme uvěřit svým očím“, tak okomentoval nález vraků na dně Černého moře jeden z členů expedice Rodrigo Pacheco-Ruiz. Výjimečný není jen počet objevených vraků, jde také o jejich stav. Vraky pocházející z 13. a 14. století jsou díky podmínkám panujícím v Černém moři ve velmi dobrém stavu.

Vědci předpokládají, že lodě patřily kupcům v Benátkách, kteří přes Černé moře dopravovali své zboží. Černomořská cesta představovala důležitý bod na tzv. hedvábné stezce vedoucí z Číny.

  • Zdroj textu

    The New York Times

  • Zdroj fotografií

    Expedition and Education Foundation


Další články v sekci