Ochrnutý závodník pokořil rekord maratonu pro běžce s exoskeletem

17.01.2020 - Stanislav Mihulka

Nový světový rekord pro maratonce s robotickým exoskeletem má hodnotu 33 hodin, 16 minut a 28 sekund!

<p>Adam Gorlitsky v exoskeletu ReWalk Robotic Exoskeleton.</p>

Adam Gorlitsky v exoskeletu ReWalk Robotic Exoskeleton.


Reklama

Není to tak dávno, co se začalo uvažovat o využití robotických exoskeletů pro ochrnuté pacienty. Doba a vývoj ale značně pokročily a lidé, kteří byli ještě nedávno odkázáni na invalidní vozík, jsou schopni dosahovat pozoruhodných sportovních výkonů. Patří mezi ně i třiatřicetiletý Adam Gorlitsky, který ochrnul po autonehodě před 14 lety a před časem si pořídil robotický exoskelet ReWalk Robotic Exoskeleton za 80 tisíc dolarů (asi 1 800 000 Kč). 

Adam se s exoskeletem zúčastnil již zhruba padesátky běžeckých závodů. Většinou šlo o tratě 5 nebo 10 kilometrů, od samotného počátku ale pomýšlel na maraton. Loni se proto přihlásil do maratonu v Los Angeles, a přestože to napoprvé nevyšlo, rozhodl se, že si maraton vyzkouší i ve svém domácím městě Charlestonu, v Jižní Karolíně.

TIP: Kompletně paralyzovaný muž chodí v robotickém exoskeletu

Tentokrát to vyšlo a Adam maraton dokončil. A nejen to. Jeho oficiální čas je 33 hodin, 16 minut a 28 sekund, což je nový světový rekord pro maratonský běh v robotickém exoskeletu. Držitelem dosavadního rekordu byl jeho rival Simon Kindleysides, který v exoskeletu zaběhl maraton za 36 hodin a 46 minut.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907