Ochrnutý závodník pokořil rekord maratonu pro běžce s exoskeletem

17.01.2020 - Stanislav Mihulka

Nový světový rekord pro maratonce s robotickým exoskeletem má hodnotu 33 hodin, 16 minut a 28 sekund!

<p>Adam Gorlitsky v exoskeletu ReWalk Robotic Exoskeleton.</p>

Adam Gorlitsky v exoskeletu ReWalk Robotic Exoskeleton.


Reklama

Není to tak dávno, co se začalo uvažovat o využití robotických exoskeletů pro ochrnuté pacienty. Doba a vývoj ale značně pokročily a lidé, kteří byli ještě nedávno odkázáni na invalidní vozík, jsou schopni dosahovat pozoruhodných sportovních výkonů. Patří mezi ně i třiatřicetiletý Adam Gorlitsky, který ochrnul po autonehodě před 14 lety a před časem si pořídil robotický exoskelet ReWalk Robotic Exoskeleton za 80 tisíc dolarů (asi 1 800 000 Kč). 

Adam se s exoskeletem zúčastnil již zhruba padesátky běžeckých závodů. Většinou šlo o tratě 5 nebo 10 kilometrů, od samotného počátku ale pomýšlel na maraton. Loni se proto přihlásil do maratonu v Los Angeles, a přestože to napoprvé nevyšlo, rozhodl se, že si maraton vyzkouší i ve svém domácím městě Charlestonu, v Jižní Karolíně.

TIP: Kompletně paralyzovaný muž chodí v robotickém exoskeletu

Tentokrát to vyšlo a Adam maraton dokončil. A nejen to. Jeho oficiální čas je 33 hodin, 16 minut a 28 sekund, což je nový světový rekord pro maratonský běh v robotickém exoskeletu. Držitelem dosavadního rekordu byl jeho rival Simon Kindleysides, který v exoskeletu zaběhl maraton za 36 hodin a 46 minut.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907