Ochrnutý závodník pokořil rekord maratonu pro běžce s exoskeletem

17.01.2020 - Stanislav Mihulka

Nový světový rekord pro maratonce s robotickým exoskeletem má hodnotu 33 hodin, 16 minut a 28 sekund!

<p>Adam Gorlitsky v exoskeletu ReWalk Robotic Exoskeleton.</p>

Adam Gorlitsky v exoskeletu ReWalk Robotic Exoskeleton.


Reklama

Není to tak dávno, co se začalo uvažovat o využití robotických exoskeletů pro ochrnuté pacienty. Doba a vývoj ale značně pokročily a lidé, kteří byli ještě nedávno odkázáni na invalidní vozík, jsou schopni dosahovat pozoruhodných sportovních výkonů. Patří mezi ně i třiatřicetiletý Adam Gorlitsky, který ochrnul po autonehodě před 14 lety a před časem si pořídil robotický exoskelet ReWalk Robotic Exoskeleton za 80 tisíc dolarů (asi 1 800 000 Kč). 

Adam se s exoskeletem zúčastnil již zhruba padesátky běžeckých závodů. Většinou šlo o tratě 5 nebo 10 kilometrů, od samotného počátku ale pomýšlel na maraton. Loni se proto přihlásil do maratonu v Los Angeles, a přestože to napoprvé nevyšlo, rozhodl se, že si maraton vyzkouší i ve svém domácím městě Charlestonu, v Jižní Karolíně.

TIP: Kompletně paralyzovaný muž chodí v robotickém exoskeletu

Tentokrát to vyšlo a Adam maraton dokončil. A nejen to. Jeho oficiální čas je 33 hodin, 16 minut a 28 sekund, což je nový světový rekord pro maratonský běh v robotickém exoskeletu. Držitelem dosavadního rekordu byl jeho rival Simon Kindleysides, který v exoskeletu zaběhl maraton za 36 hodin a 46 minut.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907