Úžasná vizualizace extrémní hvězdy ukazuje systém Eta Carinae v novém světle
Hvězdný systém Eta Carinae v souhvězdí Lodního kýlu je jedním z nejvíce fascinujících a také nejextrémnějších objektů v Mléčné dráze. Tvoří jej minimálně dvě gigantické hvězdy – větší o hmotnosti přes 100 Sluncí a menší zhruba 30 až 80 Sluncí. Eta Carinae je velmi unikátní objekt a je těžké přesně odhadnout jeho další vývoj. Určitě ale nakonec vybuchne jako supernova a zanechá po sobě černou díru.
V roce 1837 se Eta Carinae zjasnila do takové míry, že se stala druhou nejjasnější hvězdnou na obloze. Tím začala epizoda tohoto umírajícího systému, známá jako „velká erupce“, která trvala 18 let. Eta Carinae tuto dílčí erupci přežila a pak asi půlstoletí zvolna pohasínala. Během erupce vyvrhla spoustu hmoty, která vytvořila okolní mlhovinu Homunculus.
Tým odborníků Universe of Learning americké agentury NASA vytvořil novou vizualizaci objektu Eta Carinae, která zahrnuje zobrazení v širokém rozmezí elektromagnetického spektra, od infračerveného až po rentgenové záření, a také trojrozměrné struktury, obklopující Eta Carinae.
TIP: Starý dobrý Hubble pořídil fantastický snímek vesmírného ohňostroje Eta Carinae
Využití nového modelu Eta Carinae přitom sahá za vizualizace a videosekvence. Jak uvádí Kimberly Arcand, vedoucí vizualizací dat centra Chandra X-ray Center v Cambridge, modely, jako je tento, lze používat při 3D tisku nebo v projektech s rozšířenou realitou. Podle Arcandové to znamená, že „si lidé mohou taková data osahat, doslova a virtuálně, což je přínosem pro výuku a popularizaci vesmíru.“
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiPavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)