Ospalí šampioni: Proč kočky téměř celý den prospí?

16.12.2021 - Barbora Jelínková


Reklama

Jak majitelé koček dobře vědí, přítulné domácí šelmy dokážou strávit neuvěřitelné množství času stočené do klubíčka. Spánek jim zabere průměrně 10–13 hodin denně a není přitom rozdíl, zda se jedná o zvíře domácí, či žijící divoce. Ve druhém uvedeném případě má však tak dlouhý odpočinek své opodstatnění: Tvorové aktivní za soumraku v přírodě totiž šetří energii k lovu, na který vyrážejí po setmění. I domácí kočky pak s nástupem noci ožívají, ačkoliv mají celý den plnou misku.

TIP: Jsou psi inteligentnější než kočky? A jak si stojí masožravci vůči býložravým?

Pokud jde o srovnání s ostatními zvířaty, mezi masožravci nepředstavují kočky žádnou výjimku – potrava bohatá na bílkoviny je totiž náročnější na zpracování, přičemž trávicí soustava nejlépe funguje ve spánku. Ovšem neplatí automaticky, že kdykoliv má kočka zavřené oči, tak spí. Skutečný spánek doprovázený sny je naopak spíš vzácný: Přibližně tři čtvrtiny času malá šelma jen dřímá a zůstává částečně ve střehu, tedy například otáčí uši za zvukem a reaguje na podněty zvnějšku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907