Jak majitelé koček dobře vědí, přítulné domácí šelmy dokážou strávit neuvěřitelné množství času stočené do klubíčka. Spánek jim zabere průměrně 10–13 hodin denně a není přitom rozdíl, zda se jedná o zvíře domácí, či žijící divoce. Ve druhém uvedeném případě má však tak dlouhý odpočinek své opodstatnění: Tvorové aktivní za soumraku v přírodě totiž šetří energii k lovu, na který vyrážejí po setmění. I domácí kočky pak s nástupem noci ožívají, ačkoliv mají celý den plnou misku.
TIP: Jsou psi inteligentnější než kočky? A jak si stojí masožravci vůči býložravým?
Pokud jde o srovnání s ostatními zvířaty, mezi masožravci nepředstavují kočky žádnou výjimku – potrava bohatá na bílkoviny je totiž náročnější na zpracování, přičemž trávicí soustava nejlépe funguje ve spánku. Ovšem neplatí automaticky, že kdykoliv má kočka zavřené oči, tak spí. Skutečný spánek doprovázený sny je naopak spíš vzácný: Přibližně tři čtvrtiny času malá šelma jen dřímá a zůstává částečně ve střehu, tedy například otáčí uši za zvukem a reaguje na podněty zvnějšku.
Shutterstock
HistorieFrancouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of Congress, CC0)
ZajímavostiO nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)
VesmírKráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale Nations, CC BY-NC 2.0)
VesmírAriane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)