Ospalí šampioni: Proč kočky téměř celý den prospí?

16.12.2021 - Barbora Jelínková


Reklama

Jak majitelé koček dobře vědí, přítulné domácí šelmy dokážou strávit neuvěřitelné množství času stočené do klubíčka. Spánek jim zabere průměrně 10–13 hodin denně a není přitom rozdíl, zda se jedná o zvíře domácí, či žijící divoce. Ve druhém uvedeném případě má však tak dlouhý odpočinek své opodstatnění: Tvorové aktivní za soumraku v přírodě totiž šetří energii k lovu, na který vyrážejí po setmění. I domácí kočky pak s nástupem noci ožívají, ačkoliv mají celý den plnou misku.

TIP: Jsou psi inteligentnější než kočky? A jak si stojí masožravci vůči býložravým?

Pokud jde o srovnání s ostatními zvířaty, mezi masožravci nepředstavují kočky žádnou výjimku – potrava bohatá na bílkoviny je totiž náročnější na zpracování, přičemž trávicí soustava nejlépe funguje ve spánku. Ovšem neplatí automaticky, že kdykoliv má kočka zavřené oči, tak spí. Skutečný spánek doprovázený sny je naopak spíš vzácný: Přibližně tři čtvrtiny času malá šelma jen dřímá a zůstává částečně ve střehu, tedy například otáčí uši za zvukem a reaguje na podněty zvnějšku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907