Zimní solení silnic ohrožuje životní prostředí a zdroje pitné vody
V zimě je nejspíš každý z nás rád, když může projet po silnici tam, kam potřebuje. Jen málokdo v té chvíli asi přemýšlí, co se stane s tou solí, kterou při tom museli vysypat na silnice.
Sůl samozřejmě jen tak nezmizí. Většina z ní skončí v okolních vodách, kde pak následně mění chemické složení vody. To je špatná zpráva pro přírodu, a také pro lidi, kteří jsou závislí na zdrojích pitné vody.
TIP: Hormonální znečištění: Ženská antikoncepce ohrožuje rybí populaci
Američtí vědci prostudovali údaje o kvalitě vody z celkem 232 míst po celých Spojených státech a zjistili, že na 37 procentech z nich v posledních desetiletích došlo k podstatnému zvýšení slanosti vody. Na některých z nich zaznamenali za posledních 50 let zvýšení slanosti o 90 procent. Zvýšený obsah soli ve vodě má podle badatelů na svědomí hnojení polí a právě zimní solení silnic.
Cary Institute, PNAS
VesmírPravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)
VědaV období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire Council, CC BY-ND 2.0)
HistorieSvůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)