Malý jakapil představuje „kapesní“ pouštní verzi obrněných dinosaurů z jižní Ameriky
Populární obrnění dinosauři, k nimž náležejí stegosauři, ankylosauři a další podobná monstra s typickými kostěnými hřebeny, trny nebo palicemi, tvoří v rámci ptakopánvých dinosaurů skupinu Thyreophora („nosiči štítů“). Jde o dinosaury, kteří žili ve druhohorách, od spodní jury až do samotného konce křídy, a většinu jejich zástupců známe ze severní polokoule.
Paleontolog Facundo J. Riguetti z nadace Félix de Azara Natural History Foundation a jeho kolegové nedávno v severní Patagonii, na území Argentiny, objevili části kostry nového obrněného dinosaura ze skupiny Thyreophora, který představuje doposud neznámou vývojovou linii této skupiny. Jeho jméno Jakapil kaniukura je odvozené z místních indiánských jazyků a znamená „nosič štítu s kamenným hřebenem“.
Jakapil podle paleontologů žil v období křídy, asi před 97–94 miliony let a patřil k malým dinosaurům. Od hlavy po špičku ocasu měřil asi 1,5 metru a vážil zhruba jako kočka. Byl býložravec a pravděpodobně chodil po zadních končetinách, podobně jako třeba scelidosaurus, další méně obvyklý obrněný dinosaurus.
TIP: V době, kdy na severní polokouli vládli tyranosauři, na jihu řádil llukalkan
Nově objevený dinosaurus pochází z paleontologické formace Candeleros, kterou odborníci považují za pozůstatky dávné pouště, pojmenované Kokorkom. Jakapil je tak vlastně pouštní dinosaurus. Svým silným zobákem zřejmě okusoval tvrdou a dřevnatou pouštní vegetaci. Nález jakapila podle vědců ukazuje, že raní zástupci skupiny Thyreophora byli mnohem rozšířenější po Zemi, než jsme si původně mysleli.
ZajímavostiGeotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)
HistorieCo se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)
VědaPerleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, Honzach, CC BY-SA 4.0)