Paleontologové objevili zkamenělého ichtyosaura i s jeho kořistí v žaludku

25.08.2020 - Stanislav Mihulka

Ichtyosauři v triasovém oceánu zřejmě nebyli jen lovci malých hlavonožců. Jejich chutě mohly být o dost větší. Naznačuje to překvapivý objev zkamenělin z Číny...

<p>Ichtyosauři byli mimořádně obratnými plavci a jak se zdá i výkonnými predátory.</p>

Ichtyosauři byli mimořádně obratnými plavci a jak se zdá i výkonnými predátory.


Reklama

Během vykopávek v severozápadní Číně, objevili paleontologové zkamenělinu pětimetrového ichtyosaura rodu Guizhouichthyosaurus. Již sám o sobě pozoruhodný objev ale skrýval jedno další velké překvapení. Uvnitř ichtyosauřího těla totiž vědci objevili zkamenělinu i jeho poslední večeře – podstatnou část čtyřmetrového mořského „plaza“ ze skupiny thalattosaurů Xinpusaurus xingyiensis

Něco takového přitom vůbec neodpovídá současným představám o životě ichtyosaurů. Tito druhohorní mořští „plazi“ měli nepříliš ostré zuby. Vědci proto soudili, že se živili spíše drobnější stravou, jako jsou menší druhy hlavonožců. Okolnosti nálezu svědčí o tom, že nešlo o tlející zbytky. Končetiny thalattosaura byly stále připojeny k tělu a jeho ocas byl nalezen ve vzdálenosti několika metrů. Podle vědců šlo spíše o divoký útok, při němž ichtyosaurus pozřel větší část těla kořisti vcelku.

TIP: Ve Skotsku konečně našli lochnesku: Žila ale před 170 miliony let

Pro paleontology jde o první doklad, že ichtyosauři a jim podobní mořští plazi mohli být vrcholovými predátory triasových moří. Pod hladinou moří se tak před 200 miliony lety dost možná odehrávaly skutečně fascinující souboje.

Reklama

  • Zdroj textu:

    iScience

  • Zdroj fotografií: Da-Yong Jiang

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907