Ichtyosauři v triasovém oceánu zřejmě nebyli jen lovci malých hlavonožců. Jejich chutě mohly být o dost větší. Naznačuje to překvapivý objev zkamenělin z Číny...
Během vykopávek v severozápadní Číně, objevili paleontologové zkamenělinu pětimetrového ichtyosaura rodu Guizhouichthyosaurus. Již sám o sobě pozoruhodný objev ale skrýval jedno další velké překvapení. Uvnitř ichtyosauřího těla totiž vědci objevili zkamenělinu i jeho poslední večeře – podstatnou část čtyřmetrového mořského „plaza“ ze skupiny thalattosaurů Xinpusaurus xingyiensis.
Něco takového přitom vůbec neodpovídá současným představám o životě ichtyosaurů. Tito druhohorní mořští „plazi“ měli nepříliš ostré zuby. Vědci proto soudili, že se živili spíše drobnější stravou, jako jsou menší druhy hlavonožců. Okolnosti nálezu svědčí o tom, že nešlo o tlející zbytky. Končetiny thalattosaura byly stále připojeny k tělu a jeho ocas byl nalezen ve vzdálenosti několika metrů. Podle vědců šlo spíše o divoký útok, při němž ichtyosaurus pozřel větší část těla kořisti vcelku.
TIP: Ve Skotsku konečně našli lochnesku: Žila ale před 170 miliony let
Pro paleontology jde o první doklad, že ichtyosauři a jim podobní mořští plazi mohli být vrcholovými predátory triasových moří. Pod hladinou moří se tak před 200 miliony lety dost možná odehrávaly skutečně fascinující souboje.
VědaPohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)
HistorieJen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)