Reklama


Pití jen pro odvážné: 7 nejsilnějších alkoholických nápojů

26.07.2017 - Marek Telička

Nejsilnějším alkoholickým nápojem Česka je zřejmě moravská slivovice. Ve světě se ovšem prodávají nápoje, které ji v obsahu alkoholu výrazně předčí a jejich požití by mělo být vždy konzultováno s lékařem


Reklama

Nezákonný měsíční svit

Obsah alkoholu: 60–90 %
Stojí za zmínku: legálně mohou destilát vyrábět jen dva lihovary

Ti, kdo měli příležitost a dostatek odvahy, aby vyzkoušeli tento alkoholický nápoj, obvykle popisují pocity při jeho požití jako obdobu polykání otevřeného ohně. Irský Poitín (psáno i Potcheen) má uváděn obsah alkoholu 60–90 % a patří bezpochyby k tomu nejsilnějšímu, co si do skleničky vůbec můžete nalít. Poitínu se obvykle přezdívá Irský měsíční svit (Irish Moonshine), což lze asi těžko přičítat jeho účinku, díky němuž by se vám rozsvítilo v hlavě. Destilát, který se produktem z brambor, ječného sladu, cukru a kvasnic, mohou legálně vyrábět jen dva irské lihovary – ostatním je jeho produkce zapovězena. 

Duch polské vodky

Obsah alkoholu: 96 %
Stojí za zmínku: nejsilnější vodka kupodivu nepochází z Ruska

Vodka je obecně jedním z nejsilnějších alkoholických nápojů, které existují, a určitě není náhoda, že jde o národní nápoj Ruska. Pokud si v tamější hospodě objednáte něco jiného, pravděpodobně se setkáte s nesouhlasným pohledem místních štamgastů. Proto může být překvapivé, že vůbec nejsilnější vodka se nevyrábí v Rusku, ale u našich severních sousedů, tedy v Polsku. Tamní vodka Spirytus prakticky neobsahuje nic jiného než alkohol a číslo udávané na etiketě má hodnotu 96 %! Je skoro neuvěřitelné, že nápoj má zcela obyčejnou etiketu bez nějakého varovného nápisu. To by vás ale rozhodně nemělo ukolébat. Je jasné, že s takovým pitím je potřeba zacházet opatrně, protože mezi možné vedlejší efekty v případě přímého užití patří prý i oslepnutí. 

Vždy čistých 95 %

Obsah alkoholu: 75,5 % a 95 %
Stojí za zmínku: stejně se jmenuje americká rocková skupina

Při koncentraci nad 70 % se dá zřejmě o každém nápoji říct, že nemá prakticky žádnou chuť. Chuťové buňky jsou natolik vystaveny ataku čistého alkoholu, že na vnímání jakékoli chuti nezbývá kapacita. Výroba dvou verzí obilninového destilátu Everclear (volně přeloženo „Vždy čistý“), který pochází z USA, má tedy jinou motivaci, než uspokojit různé chutě – kdo si netroufne na 95% verzi Everclear Proof 190, ten si možná nalije alespoň slabší Everclear Proof 151 se 75,5% obsahem alkoholu. Navíc je silnější varianta v mnoha amerických státech zakázána, a tak se za barové pulty dostane alespoň slabší „odvar“. 

Nejsilnější rum

Obsah alkoholu: 69 % a 75 %
Stojí za zmínku: pro potřeby domorodců je zřejmě vyráběna i silnější verze

Jak téměř každý Čech ví, pravý rum je dost odlišný od našeho „Tuzemáku“. Oba typy nápojů mají každopádně společný poměrně vysoký obsah alkoholu, i když český rum zůstává pod hranicí 40 %, zatímco mnohé pravé rumy (destilát z melasy nebo ze šťávy získané z cukrové třtiny) mají nejen více než to, ale dokonce i nad 50 % obsahu alkoholu. Vůbec nejsilnější známý rum pochází z lihovaru River Antoine Rum Distillery na karibské Grenadě. Turisté zde mohou ochutnat destilát se 75% obsahem alkoholu. Do letadla ovšem není povoleno brát takto extrémně hořlavou kapalinu, takže palírna prodává i 69% verzi. Říká se ovšem, že pro místní je naopak k dostání varianta, jež 75 % výrazně převyšuje. 

Nejvzácnější whisky

Obsah alkoholu: 92 %
Stojí za zmínku: bylo vyrobeno jen 5 000 lahví

Když se řekne Skotsko, člověku se kromě zelených kopců skoro okamžitě vybaví i whisky. Bruichladdich X4 Perilous ovšem není obyčejná whisky s obsahem kolem 40 %. Jde o výsledek čtyřnásobné destilace, čímž lihovar dosáhl 92% obsahu alkoholu. Přitom ovšem nejde o standardně produkovaný výrobek. Této whisky totiž bylo vyprodukováno jen 5 000 lahví, které byly k desetiletému uzrání uloženy do dubových sudů. Je tedy jasné, že tato specialita nebude k dispozici v každém baru. 

Mléko odvážných lvů

Obsah alkoholu: 94 %, prodává se v nižších koncentracích
Stojí za zmínku: jde o pálenku z vinných hroznů

Raki (rakije) je národním nápojem Turecka a je velmi rozšířená po celém Balkáně. Název tohoto výrazně anýzového drinku lze volně přeložit jako „lví mléko“ nebo „mléko odvážných“. Pojmenování vzniklo díky mléčnému zabarvení, které tekutina získává při ředění s vodou. Nejpopulárnější značky turecké rakije jsou prodávány v koncentraci 45 %, což by se v rámci tohoto seznamu mohlo zdát málo. Je ovšem potřeba vědět, že se rakije destiluje na 94 % a teprve poté je ředěna na přijatelnou míru

Slunce s vůní anýzu

Obsah alkoholu: 96 %, prodává se v nižších koncentracích
Stojí za zmínku: své jméno nápoj získal podle nápisu Uso di Massiilia, jenž byl na prvních exportních bednách mířících do Marseille

Obdobou raki je řecký a kyperský národní nápoj ouzo, jenž z tureckého nápoje de facto vznikl. I zde se alkohol nejprve opakovaně destiluje, až dosáhne hodnoty 96 %. Poté je přidáno anýzové semínko, skořice a další koření. Ouzo je nakonec obvykle ředěno na 40 %, ale ani tak nejde o nápoj pro slabší povahy. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

HMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie

Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo. 

Zajímavosti
Revue

Pro humor nezbýval v „Dikobrazu“ v roce 1953 prostor, zato politických hesel a angažovaných článků přibývalo.

Historie

Nedobrou prognózu mají do budoucna velké šelmy a také řada primátů. Orangutani nebo kahau nosatí by však na Borneu mohli přežít, pokud se podaří stávající situaci zvrátit.

Příroda

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi (vlevo) a otevřená hvězdokupa Plejády se již na první pohled liší počtem hvězd

Vesmír

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907