Poslední let staré verze Falconu: Přistání na moři opět neúspěšné

Včerejší úspěšný start rakety Falcon byl derniérou verze 1.1 - primární část mise vyšla na jedničku, přistání na moři se (opět) nezdařilo

18.01.2016 - Martin Reichman



Včerejší poslední start Falconu 9 v1.1 proběhl zcela dle plánu. Krátce po půl osmé našeho času raketa odstartovala z Vandenbergovy základny, aby do vesmíru vynesla oceánografický satelit Jason-3. Start i vypuštění satelitu byl naprosto rutinní - přibližně hodinu po startu se  Jason-3 oddělil na správné dráze od druhého stupně, čímž byla primární část mise splněna.

Mnohem větší očekávání ovšem slibovala sekundární část mise – další pokus o řízené přistání prvního stupně rakety na autonomní mořské plošině. Stejně jako dva předchozí pokusy ale ani ten včerejší neskončil úspěšně. Vinou závady na jedné z přistávacích nožiček (její neuzamčení ve vyklopené poloze a následné zlomení nohy) se navrátivší první stupeň po dosednutí na plošině převrátil.

I cesta může být cíl

SpaceX zatím nezveřejnila video z přistání, její šéf ale na Twitteru potvrdil, že rychlost i trajektorie dosednutí byla zcela dle očekávání a odpovídala plánu. Zdůraznil, že přistání na moři je technicky výrazně náročnější, než přistání na souši a srovnal je s přistáním stíhaček na letadlové lodi. Včerejší neúspěch ale podle Muska rozhodně neznamená, že by SpaceX další pokusy odpískala.

Důvodů, proč SpaceX usiluje o zvládnutí tohoto typu přistání je více – je výrazně levnější než přistání na souši a nabízí také větší míru flexibility.

Včerejší pokus byl zároveň posledním startem staré verze Falconu 1.1. Všechny další už budou týkat verze 1.2, označované též jako FT (Full Thrust). Tento novější model rakety má prodloužený 1. stupeň, je zhruba o 30% výkonnější, má větší nádrže a používá přechlazené palivo.

  • Zdroj textu

    SpaceX

  • Zdroj fotografií

    SpaceX, Twiiter


Další články v sekci