Poslední let staré verze Falconu: Přistání na moři opět neúspěšné

18.01.2016 - Martin Reichman

Včerejší úspěšný start rakety Falcon byl derniérou verze 1.1 - primární část mise vyšla na jedničku, přistání na moři se (opět) nezdařilo


Reklama

Včerejší poslední start Falconu 9 v1.1 proběhl zcela dle plánu. Krátce po půl osmé našeho času raketa odstartovala z Vandenbergovy základny, aby do vesmíru vynesla oceánografický satelit Jason-3. Start i vypuštění satelitu byl naprosto rutinní - přibližně hodinu po startu se  Jason-3 oddělil na správné dráze od druhého stupně, čímž byla primární část mise splněna.

Mnohem větší očekávání ovšem slibovala sekundární část mise – další pokus o řízené přistání prvního stupně rakety na autonomní mořské plošině. Stejně jako dva předchozí pokusy ale ani ten včerejší neskončil úspěšně. Vinou závady na jedné z přistávacích nožiček (její neuzamčení ve vyklopené poloze a následné zlomení nohy) se navrátivší první stupeň po dosednutí na plošině převrátil.

I cesta může být cíl

SpaceX zatím nezveřejnila video z přistání, její šéf ale na Twitteru potvrdil, že rychlost i trajektorie dosednutí byla zcela dle očekávání a odpovídala plánu. Zdůraznil, že přistání na moři je technicky výrazně náročnější, než přistání na souši a srovnal je s přistáním stíhaček na letadlové lodi. Včerejší neúspěch ale podle Muska rozhodně neznamená, že by SpaceX další pokusy odpískala.

Důvodů, proč SpaceX usiluje o zvládnutí tohoto typu přistání je více – je výrazně levnější než přistání na souši a nabízí také větší míru flexibility.

Včerejší pokus byl zároveň posledním startem staré verze Falconu 1.1. Všechny další už budou týkat verze 1.2, označované též jako FT (Full Thrust). Tento novější model rakety má prodloužený 1. stupeň, je zhruba o 30% výkonnější, má větší nádrže a používá přechlazené palivo.

  • Zdroj textu:

    SpaceX

  • Zdroj fotografií: SpaceX, Twiiter

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z velkých problémů trofejního lovu je fakt, že lovcům jde o velikost trofeje. K lovu jsou vybírány největší kusy, které mají nenahraditelnou genetickou hodnotu.

Příroda
Zajímavosti

Pilát Ponský ukazuje Ježíše davům na obrazu Ecce Homo od Antonia Ciseriho

Historie

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským

Věda

Zborcená a protažená galaxie NGC 7714 ze souhvězdí Ryb, po srážce s galaxií NGC 7715. Ve výřezu výtrysk z jádra galaxie TXS 2116−077 v infračerveném spektru.

Vesmír

Renault FT-17 představoval nejpokrokovější konstrukci prvoválečných tanků

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907