Nový materiál skvěle odpuzuje vodu a také hodně vydrží, čímž vyniká nad ostatními
Superhydrofobní povlaky, tedy takové, které extrémně odpuzují vodu, mají velmi široké využití pro spotřební zboží i v průmyslových aplikacích. Většina z nich ale nebývá příliš trvanlivá. To znamená, že se jejich schopnost účinně odpuzovat vodu snadno ztrácí.
Vědci Australské národní univerzity teď ale vyvinuli nový superhydrofobní materiál ve spreji, se kterým lze vytvořit doopravdy trvanlivé voděodolné povlaky.
Nový materiál je založený na kombinaci dvou polymerů do propletené sítě. Je průhledný, samočistící a mnohem odolnější nežli soudobé superhydrofobní materiály, nejen vůči mechanickému poškození, ale také vůči kyselinám, UV záření a rozpouštědlům.
TIP: V tričku z nového supermateriálu nebudeme potřebovat klimatizaci
Navzdory svým pozoruhodným vlastnostem je tento materiál levný – pokud jde o jeho výrobu i aplikaci na místa, která má chránit proti vodě.
Australian National University
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)