Před 90 lety odstartovala první raketa na kapalné palivo

Za života byl vysmívaný a zemřel zneuznaný – přesto raketa Roberta Goddarda změnila budoucnost kosmonautiky




16. března 1926 se uskutečnil první start rakety na kapalné palivo. Robert Goddard se svou raketou „Nell“ změnil jednou pro vždy budoucnost vesmírného výzkumu. Prvnímu úspěšnému startu předcházelo 17 let vývoje a testování. Během prvního startu vystoupala raketa spalující benzín s příměsí kapalného kyslíku za 2,5 sekundy do výšky 12,5 metru a skončila v zelném poli 56 metrů od místa vypuštění.

Vizionář z Auburnu

Robert Goddard se narodil roku 1882 ve státě Massachusetts a od dětství ho fascinovala fyzika, přičemž k zájmu o kosmické lety jej přivedla četba sci-fi. Údajně trpěl silným strachem, že mu jeho nápady někdo ukradne, a tak si nechal spoustu z nich patentovat. Z jeho více než 90 let starých nápadů těží vesmírný průmysl do dneška. Kromě konceptu kapalinového paliva dokázal Goddard zvýšit účinnost trysek raketových motorů ze 2 % na rovných 64 % a jím vytvořené rakety jako první překročily sedminásobně rychlost zvuku.

Jeho myšlenky bývaly bohužel často chybně interpretovány nebo rovnou zesměšňovány. Po jednom jinak úspěšném pokusu s raketou jisté lokální noviny v roce 1929 uštěpačně informovaly, že „lunární raketa minula Měsíc o pouhých 238 799,5 míle“ – jenže dosažená výška letu rakety byla 0,5 míle, což bylo mimochodem více, než Goddard vůbec očekával. Dlužno dodat, že o 40 let později přinesl deník New York Times „tiskovou opravu“ svého článku, kterým v roce 1920 napadal práci Roberta Goddarda.

TIP: Rakety, co změnily svět: Goddardova raketa, první s kapalinovým pohonem

Zejména z těchto důvodů zanevřel Goddard na veřejná vystoupení a rozhovory s novináři a největšího ocenění své práce se dočkal až po smrti. Dnes je po něm pojmenováno jedno z nejdůležitějších výzkumných středisek NASA.

Experimenty Roberta Goddarda (1926-1945)

  • Zdroj textu

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií

    Clark University Robert H. Goddard Archive


Další články v sekci